Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024 17:17

Super League: Ο ΠΑΟ… κόλλησε στο 1-1 με την Λάρισα

Λάρισα και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι με 1-1, στο τελευταίο χρονικά ματς με το οποίο «έπεσε» η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Super League, στο Αλκαζάρ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο και πήραν το προβάδισμα πριν το ημίωρο, με τον Μακέντα να… ανοίγει λογαριασμό για φέτος, στην πρώτη τους καλή φάση στο 26’, ενώ στα «χασομέρια» του πρώτου 45λέπτου Βέλεθ και Μακέντα έφτασαν κοντά στο 0-2, αλλά δεν το πέτυχαν και τελικά αυτό… κόστισε.

Καθώς οι «βυσσινί» μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μισό, κέρδισαν τις περισσότερες μονομαχίες και αρκετές «στημένες» μπάλες, με τους Τόρζε και Μιλοσάβλιεβιτς να έχουν ευκαιρίες για την ισοφάριση, στο 53’ και στο 65’ αντίστοιχα. Με το 1-1 να έρχεται τελικά χάρη σε γκολ του Πινάκα, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο 72ο λεπτό, τρία λεπτά πριν τη λήξη!

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός για την ΑΕΛ, μετά την ήττα της πρεμιέρας με 1-0 από τον ΠΑΟΚ, όπως και για τον Παναθηναϊκό, που είχε χάσει με το ίδιο σκορ από τον Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (72’ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77’ Μούζεκ), Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (73’ Γκαζάλ), Τόρζε, Μιλοσάβλιεβιτς (72’ Πινακάς), Τρούγιτς (57’ Πλατέλλας), Ντουρμισάι.

Παναθηναϊκός (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (75’ Πούγγουρας), Μπουζούκης (88’ Σερπέζης), Κουρμπέλης, Αγιούμπ, Αϊτόρ (88’ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (74’ Σαβιέρ), Καρλίτος (90’+2’ Ιωαννίδης).