Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 11:24

Καλπάζει με τον Βεργέτη στον πάγκο της η Νίκη – 3-0 τον Ασπρόπυργο

Σε μία ηλιόλουστη ημέρα διεξήχθη ο αγώνας της Νίκης Βόλου με τον Ασπρόπυργο στο γήπεδο της Νεάπολης. Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με σκορ 3-0  σκορπίζοντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους της που έδωσαν το παρών στον σημερινό αγώνα. Με αυτό το «τρίποντο» οι Βολιώτες ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία τον μέλλον τους και πηγαίνουν με την ψυχολογία στα ύψη στο ντέρμπι με την Βέροια στην Ημαθία

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με έναν δαιμονιώδη ρυθμό. Αυτό δεν μπορούσε να περάσει ανεκμευτάλευτο από τους γηπεδούχους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9′ με τον Βοσκόπουλο. Ο κεντρικός αμυντικός της Νίκης προωθήθηκε στο πρώτο κερδισμένο κόρνερ, ολιγωρία  στην άμυνα του Ασπρόπυργου με τον Βοσκόπουλο να βρίσκει την ευκαιρία και να κάνει το 1-0 από κοντά με σουτ. To πρώτο ημίωρο του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη επικίνδυνη στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες , με την ομάδα του Γιώργου Βαζάκα να προσπαθεί να ισορροπήσει χωρίς επιτυχία, μάλιστα στο 30′ η Νίκη «φωνάζει» δικαίως για πέναλτι καθώς ύστερα από κεφαλιά του Κρουθ, ο Ζώνας κατεδάφισε τον Ροχάνο πριν «εκτελέσει» τον Παναγόπουλο.

Στο 34′ ο Ασπρόπυργος έφθασε μία ανάσα από το 1-1, ύστερα από όμορφη ενέργεια του Στρέτσκοβίτς, ο Νικολακάκης πλάσαρε με τον Αποστολίδη να αποκρούει ενστικτωδώς, ο Πίντο στην επαναφορά δεν μπόρεσε να απειλήσει εκ νέου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Καπός λίγο έλειψε να χρισθεί σκόρερ, ο Ροχάνο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή ο Μπαλάφας διεκδίκησε στον αέρα με τον Λογοθέτη, η μπάλα κατέληξε στον Καπό, ο οποίος με ένα δεξί μονοκόμματο σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Παναγόπουλου. Ο πορτιέρο των  φιλοξενούμενων βρήκε με τα ακροδάχτυλα την μπάλα, τόσο ώστε να της αλλάξει ελάχιστα πορεία. Τα πρώτα 45′ ολοκληρώθηκαν με το σκορ στο 1-0 και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ύστερα από το  σφύριγμα του διαιτητή Μαυρίδη από την Πέλλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αμείωτο ρυθμό. Μόλις στο 1ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου ο Καπός μπήκε στην περιοχή του Παναγόπουλου με γύρισε την μπάλα παράλληλα με την μικρή περιοχή, αλλά ο Ροχάνο δεν μπόρεσε να κάνει δύο τα τέρματα της Νίκης, αλλά ο Ζώνας με προβολή απεσόβησε την επικίνδυνη στιγμή. Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ακόμη μία μεγάλη φάση για την Νίκη. Ο Λούκας Γκαρσία εκτέλεσε πανέξυπνα το κερδισμένο φάουλ της ομάδας του, βγάζοντας τον Ροχάνο «φάτσα-κάρτα» με τον Παναγόπουλο, με τον έμπειρο γκολκίπερ να βγαίνει και πάλι νικητής. Στην συνέχεια της φάσης ο Κάκκο αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει ο Ροχάνο νωρίτερα στο ματς, το έκανε στο 67′ ο φορ της Νίκης «κεραυνοβόλησε» από κοντά με κεφαλιά τον ανήμπορο να αντιδράσει Παναγόπουλο, κάνοντας το 2-0. Στο 82′ ο Κρουθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ «κόντεψε» να γράψει και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, αλλά το λάκτισμα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγόπουλου. Ένα λεπτό πριν από την λήξη ο Απόστολος Τσιώλης κινήθηκε πανέμορφα μέσα στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για να «γράψει» το τελικό 3-0. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους ποδοσφαιριστές της Νίκης να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Εν κατακλείδι, οι κυανόλευκοι πήραν ακόμη μία νίκη στην «εποχή» Βεργέτη, κάνοντας έτσι 11 τους βαθμούς από την έλευση του νέους τους προπονητή και φθάνοντας του 15 συνολικά. Η Νίκη έχει αλλάξει εντελώς «πρόσωπο» και δεν θα ήταν υπερβολή να ειπωθεί, πως μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα επέστρεψε δριμύτερη στην διεκδίκηση της ανόδου. Επόμενος σταθμός η Βέροια σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στην έδρα της «Βασίλισσας του Βορρά».

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου: Aποστολίδης, Βοσκόπουλος ( Παγώνης 76′), Αλιατίδης, Κ.Κυριακίδης(Τσιώλης 84′), Σ.Κυριακίδης, Μπιτσάκος,Μπαλάφας, Κρουθ, Ροχάνο, Καπός (Ντομίνγκεθ 68′)

Ασπρόπυργος: Παναγόπουλος, Γκουγκούδης, Ιωαννίδης, Ζώνας, Λογοθέτης, Νικολάου, Νικολακάκης(Ζαχαρός 88′), Γκατσολάρι(Κωνσταντινίδης 86′), Κάκκο, Πίντο( Βασιλείου 73′), Στρέτσκοβιτς

Πηγή: /sportingnews.gr