Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 00:48

Μπράβο ρε Μάγκες – Ορθιος ο Βόλος και στην Πάτρα

Τι κι αν ο Βόλος δεν είχε κανένα βαθμολογικό κίνητρο σε αντίθεση με την Παναχαϊκή που… καιγόταν για τη νίκη.

Τι κι αν ο Βόλος παρατάχθηκε με οκτώ αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με τον αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στον Αιγινιακό.

Τι κι αν ο Βόλος είχε στη σύνθεσή του τους πιτσιρικάδες Μπουργάνη, Αργυρόπουλο, Κόκα, Δόρη, Κορέλα, Κόκορη, Πίσπα.

Ο Βόλος έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από την Πάτρα (1-1), κλείνοντας στόματα και αποδεικνύοντας ότι είναι με διαφορά η κορυφαία ομάδα της Football League και κυρίως ότι είναι άξιος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ.

Η Παναχαϊκή που καιγόταν για τους τρεις βαθμούς της νίκης, πίεσε από νωρίς για το γκολ, ωστόσο οι παίκτες του Χουάν Φεράντο δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Αντίθετα, ο Βόλος είχε κάποιες καλές στιγμές – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο- ενώ στο 41ο λεπτό ήρθε και το γκολ με τον Κόκορη, το οποίο ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους «κυανέρυθρους».

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Παναχαϊκή να έχει ανούσια κατοχή της μπάλας και τον Βόλο να κρατάει με άνεση το υπέρ της 1-0 μέχρι τη στιγμή που ο δεύτερος βοηθός δεν είδε τους τρεις παίκτες της Παναχαϊκής σε θέση οφσάιντ και επέτρεψε στον Λουμπαρδέα στο 81ο λεπτό να ισοφαρίσει σε 1-1.

Παναχαϊκή: Σούλης, Πολίμος, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Φουρλάνος (69′ Μωραΐτης), Πλέγας, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος (46′ Αργυρόπουλος), Κολ, Μοντιέλ (57′ Μπαστακός).

Βόλος: Μπουργάνης, Ντεντάκης, Κόκκας, Ανδρικόπουλος (46′ Καρρίκι), Ενγκουέμ, Δόρης, Πέντα, Κορέλας (69′ Λούκας), Κόκκορης (60′ λ.τ Κότο), Πίσπας, Φράγκος.