Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 07:39

Συνεχίζει να γράφει ιστορία ο Τσιτσιπάς -Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open 2019 (video)

Νέα μεγάλη νίκη στο Australian Open πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς τα ξημερώματα της Τετάρτης (16/1) επικράτησε με 3-1 σετ (6-3-3-6, 6-2, 7-5) του Σέρβου Βίκτορ Τρόιτσκι και προκρίθηκε στον 3ο γύρο!

Ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε 2 ώρες και 42 λεπτά για να επιβληθεί το Σέρβου, ο οποίος είχε ξεκινήσει την πορεία του από τα προκριματικά του Αυστραλιανού Οπεν και μετρούσε 4 σερί νίκες στην Αυστραλία.

Τη δική του ιστορία στο grand Slam της Αυστραλίας έγραψε και το ελληνικό κοινό που δεν σταμάτησε να τραγουδάει ούτε μια στιγμή το… ποδοσφαρικό σύνθημα «είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό».

Εύκολα η Σάκκαρη στους «32»

Στους «32» του Australian Open προκρίθηκε και η Μαρία Σάκκαρη, νικώντας 6-1,6-4 την Άστρα Σάρμα από την Αυστραλία. Η 23χρονη Ελληνίδα έφτασε σε αυτή την επιτυχία για δεύτερη φορά στην καριέρα της, μετά από 67 λεπτά αγώνα, απέναντι στην αντίπαλό της που προερχόταν από τα προκριματικά, γνωρίζοντας την αποθέωση από τους Έλληνες ομογενείς στις εξέδρες του Court 3.

Στον 3ο γύρο της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει την Άσλεϊ Μπάρτι, Νο15 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA,  που επικράτησε με 6-2,6-3 της Κινέζας Γιαφάν Γουάνγκ.

Πηγή: iefimerida.gr