Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024 02:48

Πικρή ήττα με γκολ στο φινάλε για τη Νίκη Βόλου – Δείτε τις καλύτερες φάσεις (video)

Στο γήπεδο της Χαλάστρας συναντήθηκαν σήμερα Ηρακλής και Νίκη Βόλου για την 21η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Super League 2, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0 με «χρυσό» σκόρερ τον Κουντουριώτη στο 84’ και με μοιραίο τον Πολίτη για τους φιλοξενούμενους, μιας και είχε αποβληθεί στο 30’ με απ’ ευθείας κόκκινη.

Με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να παρακολουθεί την αναμέτρηση από τα κάγκελα και απέναντι από τους πάγκους λόγω τιμωρίας του στο παιχνίδι με την ΑΕΚ Β’ η Νίκη Βόλου παρατάχθηκε με τον Γκαραβέλη κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα ήταν ο Νάα στα αριστερά της αντί του Αναστασίου που είχε ενοχλήσεις, στα δεξιά τοποθετήθηκε ο Τοπαλίδης αντί του τραυματία Κάσσου και στο κεντρικό αμυντικό δίδυμο επέστρεψε ο Ανδρέου, έχοντας δίπλα του τον Στίκα. Ο Κυριακίδης ήταν ο αμυντικός μέσος, έχοντας μπροστά του Γαβριηλίδη και Λίταινα.

Στην επίθεση και από τα αριστερά κινούνταν ο Κρητικός, στα δεξιά ο Πολίτης και στην κορυφή της ο Τζιώρας.

Ο αγώνας

Η Νίκη είχε την πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι στο 5ο λεπτό, με τον Κρητικό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και λίγο αριστερά, αλλά ο Παλαβράκης μπλόκαρε.

Στο 26’ ο Κούστα πήρε την μπάλα από τον Εμπο και έκανε σουτ με το δεξί, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει σε κόρνερ εντυπωσιακά. Από την εκτέλεσή του ο Κούστα πήρε κεφαλιά που πέρασε άουτ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 30’ με τον Πολίτη να βλέπει την κόκκινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα με τα δύο πόδια στον Βιτλή σε μία φάση που εκτυλίχθηκε μπροστά από τον πάγκο του Ηρακλή και από υπόδειξη του βοηθού.

Στο β’ μέρος σουτ του Εμπο εκτός περιοχής κόντραρε σε σώματα και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη στο 50’, με τη Νίκη να συνεχίζει να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι, κρατώντας το μηδέν στην άμυνα.

Στο παιχνίδι ρίχτηκε και ο Μιράντα στο 63ο λεπτό, με τον άσο της Ισημερινής Γουϊνέας να φορά τα κυανόλευκα μετά από δύο μήνες και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ (11/12/23). Μάλιστα λίγο αργότερα δοκίμασε να σκοράρει με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα και από τα αριστερά, βλέποντας εκτός εστίας τον Παλαβράκη, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Ο Ηρακλής έχασε μεγάλη ευκαιρία πριν το 70’. Συγκεκριμένα από σέντρα του Ισνάλδο κι από τα δεξιά ο Κούστα βρήκε την μπάλα με τον ώμο από θέση βολής στο 69’, αλλά ο Γκαραβέλης μπλόκαρε.

Τελικά αυτό που απέφευγε η Νίκη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, δεν κατάφερε να το αποφύγει και στο 84’. Ο Κουντουριώτης, που είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιτλή λίγο κάτω από τη σέντρα και για το οποίο είχαν διαμαρτυρηθεί έντονα οι φιλοξενούμενοι και ο Γαβριηλίδης στον οποίο καταλογίστηκε. Η μπάλα πήρε ύψος βρήκε στο κεφάλι του Γιαννίτση και στρώθηκε στον Κουντουριώτη, που έπιασε το σουτ με το δεξί και έκανε το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Νίκη προσπάθησε έστω και με 10 να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά χωρίς τύχη, μιας και στο 95’ και μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυριακίδη από τη σέντρα και ενώ είχε προωθηθεί και ο Γκαραβέλης στην αντίπαλη περιοχή η μπάλα έφτασε στον Μιράντα, αλλά το πλασέ του με το δεξί μπλόκαρε ο Παλαβράκης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Γκαραβέλης, Ναά, Στίκας (88′ Πέττας), Ανδρέου, Τοπαλίδης, Κυριακίδης, Λίταινας (63′ Μιράντα), Γαβριηλίδης, Κρητικός (46′ Παναγιωτίδης), Πολίτης, Τζιώρας (75′ Γιαννίτσης)