Δευτέρα, 27 Μαΐου, 2024 04:49

Άντεξε με 10 ο Βόλος και τσίμπησε βαθμό-χρυσάφι στην Καισαριανή από την Κηφισιά!

Η μάχη της παραμονής δεν είχε νικητή στην Καισαριανή! Κηφισιά και Βόλος κόλλησαν στο… μηδέν (0-0), με τους Θεσσαλούς να αντέχουν αφού έπαιξαν με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο λόγω αποβολής του Ασλανίδη. Δοκάρι με τον Μενέντεζ οι γηπεδούχοι.

Παλικαρίσιος βαθμός για τον Βόλο των δέκα παικτών. Σε ένα ματς με αρκετή ένταση, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν ανώτερη, πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα από το 44′ αλλά οι Θεσσαλοί έκλεισαν τους χώρους και έφυγαν από την Καισαριανή με τον πόντο της «λευκής» ισοπαλίας (0-0).

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Κώστας Μπράτσος παράταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1. Ο Αναγνωστόπουλος στα δοκάρια, με τους Γκόμπελιτς, Τεϊσέιρα, Τσάπαν και Μιλίτσεβιτς στην άμυνα. Σολόα και Τσανάτζια ήταν το δίδυμο στα χαφ. Κλωναρίδης δεξιά, Μενέντεζ αριστερά και Μπιφουμά πίσω από τον Τεττέι

Από την πλευρά του με 4-3-3 αγωνίστηκε ο Βόλος Άνχελ Λόπεθ. Κόβατς στην εστία και Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας στα μετόπισθεν. Γκλάβτσιτς, Μπαριέντος και Ντε Καμπς τριάδα στον άξονα. Κόμπα, Ασεχνούν και Γκαρσία στην επίθεση

Υπεροχή της Κηφισιάς, ένταση εντός και εκτός γηπέδου

Από το πρώτο μέρος, όταν ακόμα ο Βόλος ήταν με έντεκα παίκτες η Κηφισιά είχε το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια «ανάσα» στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό. Μετά από απομάκρυνση σε εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Μενέντεζ, ο οποίος έπιασε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Βόλου.

Στο 14ο λεπτό το παιχνίδι σταμάτησε, λόγω έντονης διαμαρτυρίας του Αχιλλέα Μπέου, με τον πρόεδρο του Βόλου να ζητάει παρέμβαση εισαγγελέα και αστυνομικού διευθυντή και απομάκρυνση προσκεκλημένων από την κερκίδα. Ο διαιτητής απέβαλε τον διοικητικό ηγέτη των φιλοξενούμενων με κόκκινη κάρτα.

Ο Βόλος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 20ο λεπτό. Σε πρώτο χρόνο ο Αναγνωστόπουλος έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε προσπάθεια του Κόμπα και σε δεύτερο ο Αργεντινός αστόχησε.

Η Κηφισιά απείλησε ξανά στο 42′ με το γλυκό πλασέ του Μενέντες αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 44΄ οι ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Ασλανίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Μπιφουμά, ο οποίος εφευγε στην αντεπίθεση.

Πήγε στράφι το πλεονέκτημα της

Όπως είναι λογικό η Κηφισιά ήταν ανώτερη και στο δεύτερο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο του ματς, όμως ο Βόλος έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν επέτρεψε αρκετές «καθαρές» φάσεις στους γηπεδούχους.

Στο 51′ ο Σολόα έκανε το 1-2 με τον Μπιφουμά, εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και αστόχησε. Ένα λεπτό αργότερα, από νέα ενέργεια του Μπιφουμά, η μπάλα έφτασε στον Τεττέι, ο οποίος πλάσαρε στο σώμα του Κόβατς.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου είχε την κατοχή, γυρνούσε την μπάλα γύρω από την περιοχή, όμως όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι έδειχναν να χάνουν το καθαρό μυαλό τους. Χαρακτηριστικό πως η Κηφισιά σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος που είχε παίκτη περισσότερο έκανε μόλις τέσσερις τελικές προσπάθειες (δυο εντός – ισάριθμες εκτός στόχου). Ο Βόλος έσβησε το ματς και έφυγε από το «Μιχάλης Κρητικόπουλος» με ένα βαθμό που τον κρατάει στο +1 από τους νεοφώτιστους και στο +4 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς (83′ Γιόβανσιτς), Σολόα (66′ Σναϊντερλάν), Τεϊσέιρα, Κανατζίγια, Μενέντες, Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά, Κλωναρίδης (67′ Ίλιεφ), Τεττέι

Βόλος (Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (45+1′ Ράτσιτς), Μπαριέντος (53′ Τσοκάνης), Ντε Καμπς (53′ Τρουιγέ), Κόμπα, Ασεχνούν (89′ Μωραΐτης), Γκαρσία