Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου, 2024 11:15
Αθλητικά

Ολόκληρο το πρόγραμμα του Euro 2024






Γνωστό έγινε το πρόγραμμα του Euro 2024 το οποίο θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Η πρώτη αναμέτρηση του Ευρωπαϊκού έχει οριστεί για τις 14 Ιουνίου, όπου η οικοδέσποινα θα αγωνιστεί ενάντια στη Σκωτία, ενώ ο τελικός θα γίνει ακριβώς ένα μήνα μετά, στις 14 Ιουλίου.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Euro 2024 μέχρι τον τελικό

1ος όμιλος

  1. Γερμανία
  2. Σκωτία
  3. Ουγγαρία
  4. Ελβετία

1η αγωνιστική

14 Ιουνίου

  • Γερμανία – Σκωτία

15 Ιουνίου

  • Ουγγαρία – Ελβετία

2η αγωνιστική

19 Ιουνίου

  • Σκωτία – Ελβετία
  • Γερμανία – Ουγγαρία

3η αγωνιστική

23 Ιουνίου

  • Ελβετία – Γερμανία
  • Σκωτία – Ουγγαρία

2ος όμιλος

  1. Ισπανία
  2. Κροατία
  3. Ιταλία
  4. Αλβανία

1η αγωνιστική

15 Ιουνίου

  • Ισπανία – Κροατία
  • Ιταλία – Αλβανία

2η αγωνιστική

19 Ιουνίου

  • Κροατία – Αλβανία

20 Ιουνίου

  • Ισπανία – Ιταλία

3η αγωνιστική

24 Ιουνίου

  • Αλβανία – Ισπανία
  • Κροατία – Ιταλία

3ος όμιλος

  1. Σλοβενία
  2. Δανία
  3. Σερβία
  4. Αγγλία

1η αγωνιστική

16 Ιουνίου

  • Σερβία – Αγγλία
  • Σλοβενία – Δανία

2η αγωνιστική

20 Ιουνίου

  • Δανία – Αγγλία
  • Σλοβενία – Σλοβακία

3η αγωνιστική

25 Ιουνίου

  • Αγγλία – Σλοβενία
  • Δανία – Σερβία

4ος όμιλος

  1. Νικητής playoff A (Πολωνία, Ουαλία, Εσθονία, Φινλανδία)
  2. Ολλανδία
  3. Αυστρία
  4. Γαλλία

1η αγωνιστική

16 Ιουνίου

  • Νικητής playoff A – Ολλανδία

17 Ιουνίου

  • Αυστρία – Γαλλία

2η αγωνιστική

21 Ιουνίου

  • Νικητής playoff A – Αυστρία
  • Ολλανδία – Γαλλία

3η αγωνιστική

25 Ιουνίου

  • Ολλανδία – Αυστρία
  • Γαλλία – Νικητής playoff A

5ος όμιλος

  1. Βέλγιο
  2. Σλοβακία
  3. Ρουμανία
  4. Νικητής playoff Β (Ισραήλ, Ισλανδία, Βοσνία, Ουκρανία)

1η αγωνιστική

17 Ιουνίου

  • Βέλγιο – Σλοβακία
  • Ρουμανία – Νικητής playoff Β

2η αγωνιστική

21 Ιουνίου

  • Σλοβακία – Νικητής playoff Β

22 Ιουνίου

  • Βέλγιο – Ρουμανία

3η αγωνιστική

26 Ιουνίου

  • Σλοβακία – Ρουμανία
  • Νικητής playoff Β – Βέλγιο

6ος όμιλος

  1. Τουρκία
  2. Νικητής playoff Γ (Ελλάδα, Καζακστάν, Γεωργία, Λουξεμβούργο)
  3. Πορτογαλία
  4. Τσεχία

1η αγωνιστική

18 Ιουνίου

  • Τουρκία – Νικητής playoff Γ (Ελλάδα, Καζακστάν, Γεωργία, Λουξεμβούργο)
  • Πορτογαλία – Τσεχία

2η αγωνιστική

22 Ιουνίου

  • Τουρκία – Πορτογαλία
  • Νικητής playoff Γ (Ελλάδα, Καζακστάν, Γεωργία, Λουξεμβούργο) – Τσεχία

3η αγωνιστική

26 Ιουνίου

  • Νικητής playoff Γ (Ελλάδα, Καζακστάν, Γεωργία, Λουξεμβούργο) – Πορτογαλία
  • Τσεχία – Τουρκία

Φάση των 16

29 Ιουνίου

  • (37) Νικητής 1ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου
  • (38) Δεύτερος 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου

30 Ιουνίου

  • (39) Νικητής 2ου ομίλου – Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/4/5/6
  • (40) Νικητής 3ου ομίλου – Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 4/5/6

1 Ιουλίου

  • (41) Νικητής 4ου ομίλου – Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/2/3
  • (42) Δεύτερος 4ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου

2 Ιουλίου

  • (43) Νικητής 5ου ομίλου – Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/2/3/4
  • (44) Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου

Προημιτελικά

5 Ιουλίου

  • (45) Νικητής αγώνα 39 – Νικητής αγώνα 37
  • (46) Νικητής αγώνα 41 – Νικητής αγώνα 42

6 Ιουλίου

  • (47) Νικητής αγώνα 43 – Νικητής αγώνα 44
  • (48) Νικητής αγώνα 40 – Νικητής αγώνα 38

Ημιτελικά

9 Ιουλίου

  • (49) Νικητής αγώνα 45 – Νικητής αγώνα 46

10 Ιουλίου

  • (50) Νικητής αγώνα 47 – Νικητής αγώνα 48

Τελικός

14 Ιουλίου