Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 09:28

Οδυνηρή ήττα του Ολυμπιακού Βόλου με 0-1 από τον Θεσπρωτό μέσα στη Νεάπολη

Ο Ολυμπιακός Βόλου κράτησε τη μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να δημιουργήσει, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί στην στο 12′. Ο Σκοπελίτης έβγαλε με ωραία κάθετη πάσα τον Σιαφά σε θέση τετ α τετ, αυτός πλάσαρε τον Κίναλη, όμως ο κίπερ του Θεσπρωτού βρήκε απάντηση κρατώντας το μηδέν. Οι ερυθρόλευκοι κυριαρχούσαν στο γήπεδο, με την ομάδα του Ρότσα να επιχειρεί κυρίως στην κόντρα επίθεση. Στο 24′ ο Κουντουριώτης έκανε μία επέλαση, με τη μπάλα να φτάνει στον Μπάτροβιτς που δεν πρόλαβε να πλασάρει από θέση τετ α τετ, δεχόμενος μαρκάρισμα εντός περιοχής από τους αμυνόμενους. Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Θεσπρωτός βρήκε το προβάδισμα με τον Ραμίρεζ στο 32ο λεπτό. Ο Αργεντινός υποδέχτηκε τη μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε όποιον βρέθηκε στο δρόμο του και με άψογο πλασέ από πλάγια θέση έκανε το 0-1 «παγώνοντας» τη Νεάπολη!

Στο 37′ ο Ολυμπιακός έχασε νέα καλή ευκαιρία, με τους Σιαφά και Μπάτροβιτς να μην ολοκληρώνουν με επιτυχία τις προσπάθειες τους από την καρδιά της περιοχής, σε μία κλασσική φάση του πρώτου μέρους, μιας και οι ερυθρόλευκοι δημιουργούσαν συνεχώς προϋποθέσεις.. χύνοντας στην τελική προσπάθεια την καρδάρα με το γάλα. Στο 45′ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» την ισοφάριση με τον Κόκα να κάνει υπέροχη προσπάθεια από τα αριστερά, αλλά να βλέπει τον Κίναλη να αποκρούει με υπερένταση το σουτ που επιχείρησε. Κάπως έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 0-1, σε ένα πρώτο μέρος που αν ο Ολυμπιακός ήταν πιο προσεκτικός θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη στο παιχνίδι. Σο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Ολυμπιακό Βόλου να κυκλοφορεί τη μπάλα αλλά να μη μπορεί να φτάσει σε κλασσικές ευκαιρίες. Οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, με το Θεσπρωτό να φτάνει κοντά στο 0-2 σε μία κόντρα επίθεση με τον Γώγο στο 74ο λεπτό να σουτάρει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τα λεπτά περνούσαν, φάσεις όμως δεν είχαμε και μοιραία ο αγώνας «έσβησε» με το 0-1 από το πρώτο μέρος να διατηρείται μέχρι και το τέλος.

Ολυμπιακός Βόλου (Καγιέχα): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Κόκας (53′ Να’α), Κιτοκό, Κόλα (62′ Κατσούκης), Σκοπελίτης (80′ Χατζιπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς (53′ Βερνάρδος), Κουντουριώτης (62′ Οκάν), Σιαφά.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ντ’ Αλέσιο, Γκανσιέρ, Γώγος, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πούφλης (46′ Ρομέρο), Ραμίρεζ (82′ Βαταμίδης), Στεργίου (62′ Λύγκας), Κωνσταντίνου, Σαραντίδης.