Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 08:24
Βόλος

“Αυτοκτόνησε” ο Βόλος στη Λαμία χάρισε την ισοπαλία 2-2

Ματσάρα στη Λαμία με την τοπική ομάδα να αποσπά ισοπαλία 2-2 από τον Βόλο που «αυτοκτόνησε», καθώς στο 54′ προηγούνταν με 2-0 της αντιπάλου του.

Τι παιχνίδι είδαμε; Τέσσερα γκολ, δύο δοκάρια και ένα κάρο φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Δοκάρι και ευκαιρίες η Λαμία, γκολ ο Βόλος

Στο πρώτο 15λεπτο ο Βόλος έλεγχε το ματς, ωστόσο η Λαμία όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε και ήταν αυτή που απειλούσε. Συγκεκριμένα, στο 16′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Ελευθεριάδη, ενώ στο 18′ ήταν η σειρά του Ρόμανιτς να απειλήσει. Στο 23′ οι γηπεδούχοι είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Νούνες να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Κότνικ να του λέει «όχι».

Το 0-0 παρέμενε και ο Βόλος έστειλε στο 30′ προμήνυμα για το τι θα ακολουθούσε. Στο 30′ ο Γκαραβέλης νίκησε τον Φαν Βέερτ, ο οποίος πήρε το αίμα του πίσω στο 32′. Ο στράικερ των φιλοξενούμενων βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

Ο Βόλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 35′ ο Ρεγκατέν απείλησε για το 2-0. Το σκορ στο πρώτο 45λεπτο δεν άλλαξε με τον Βόλο, όμως, να βγαίνει με την ίδια αποφασιστικότητα στο β’ μέρος και να φθάνει γρήγορα στο 2-0.

Γρήγορο 2-0 ο Βόλος, «επέστρεψε» η Λαμία

Στο 54′ ο Βόλος βρήκε το 2-0. Έπειτα από δεύτερο σερί κόρνερ που εκτέλεσε ο Νίνης, ο Φαν Βέερτ πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.
Η Λαμία έβγαλε άμεσα αντίδραση και 59′ έφθασε στο 2-1 με πέναλτι του Αραμπούλι. Ο Νίνης ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Γεωργιανό να μην χάνει την ευκαιρία.

Ο Βόλος στο αμέσως επόμενο λεπτό άγγιξε το 3-1 με τον Φαν Βέερτ να σημαδεύει το δοκάρι και το «ριμπάουντ» ο Ορόζ να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Μία ευκαιρία που την «πλήρωσε» πολύ ακριβά, καθώς στην εξέλιξη της φάσης η Λαμία βρήκε το 2-2. Στο 61′ ο Ρόμανιτς σέντραρε, ο Μπεχεράνο πήρε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα! Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για τη φάση, αφού πριν το γκολ, υποστηρίζουν ότι ο Ελευθεριάδης έχει ρίξει αγκωνιά σε αντίπαλο με διαιτητή και VAR να μετρούν το γκολ.]

Το 2-2 έδωσε… φτερά στη Λαμία που πλέον κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε ειδικά από την αριστερή της πλευρά να βρει το 3ο γκολ. Το 3-2, όμως, δεν ήρθε ποτέ με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό στη μάχη που δίνουν για την παραμονή.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης
Βοηθοί: Ηλίας Κωνσταντίνου, Ηλίας Παπαδόπουλος
4ος Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης
Λαμία: Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Αντέτζο (46′ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (46′ Ταϊρόνε), Ελευθεριάδης (76′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνες, Αραμπούλι (86′ Τσούκαλος)
Βόλος: Κότνικ, Ροσέρο (46′ Φερνάντες), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Νίνης (84′ Γκιουλέν), Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Όροζ, Φαν Βέερτ.
Κίτρινες κάρτες: 56′ Ρόμανιτς, 78′ Μπεχεράνο- 45′ Ρεγκατέν, 60′ Μπαρτόλο

Πηγή: sdna.gr