Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 13:56

Ο Μπαράλες… βύθισε την ΑΕΛ στον Πηνειό!

Η οικοδέσποινα ΑΕΛ παρατάχθηκε στο γήπεδο με μοναδικό στόχο την πρώτη νίκη στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος, την οποία δεν κατάφερε να γευτεί στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της.

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο χορτάρι στα πρώτα λεπτά κι έχασαν την πρώτη ευκαιρία στο 10΄με ένα κοντινό πλασέ του Πινακά που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Παπαδόπουλος.

Ένα πλασέ του Ριέρα στο 25΄ μέσα από την περιοχή που πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και μια κεφαλιά του Σουάρεθ (37΄), ήταν οι πιο μεγάλες στιγμές των Αρκάδων, μέχρι την επόμενη.

Οι «βυσσινί» βρέθηκαν (αναπάντεχα) φάτσα με το γκολ στο 41΄, ωστόσο ο Τόρζε που βγήκε φάτσα με τον Παπαδόπουλο έπειτα από κερδισμένες κόντρες πλάσαρε άουτ από θέση τετ α τετ με τον κίπερ του Αστέρα.

Στο 42΄ο Κώτσιρας με σέντρα ακριβείας από τα δεξιά σημάδεψε τον Μπαράλες, ο οποίος με σκαστή κεφαλιά από κοντά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Νάγκι δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (0-1).

Η ΑΕΛ έδειξε τη διάθεση να πιέσει ψηλά με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, στην προσπάθειά της να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Ένα σουτ του Πλατέλλα από καλή θέση στο 55΄μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Ο τεχνικός της θεσσαλικής ομάδας, Μιχάλης Γρηγορίου έριξε στο ματς τον Τρούγιτς αντί του Τόρζε στο 55΄, με στόχο να δώσει μεγαλύτερη ένταση στο παιχνίδι των γηπεδούχων.

Οι Αρκάδες που έδωσαν χώρο και γήπεδο στην ΑΕΛ και επιχείρησαν να κάνουν την ζημιά για δεύτερη φορά στην κόντρα, είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους στο β΄ημίχρονο με ένα πλασέ του Λουίς Φερνάντεθ στο 63΄που μπλόκαρε ο Νάγκι.

Η ΑΕΛ που όσο πέρναγαν τα λεπτά πίεζε όλο και περισσότερο χωρίς όμως αποτέλεσμα, έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 70΄.

Μετά από κόρνερ του Σεσέροβιτς ο προωθημένος Ηλιάδης έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και ο Παπαδόπουλος με φοβερή απόκρουση στη δεξιά πλευρά κράτησε το μηδέν.

Το ματς έλαβε επί της ουσίας τέλος στο 75΄.

Χρονικό σημείο στο οποίο ο Μπαράλες εκμεταλλευόμενος την άψογη συνεργασία των Λουίς Φερνάντεθ και Τιλίκα, καθώς και την τραγική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων με κοντινό πλασέ ζευγάρωσε τα τέρματα του Αστέρα (0-2).

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες της ΑΕΛ έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να βάλουν ένα γκολ και να «επιστρέψουν» στο ματς, το πέτυχαν με τον κεφαλιά του Μούζεκ στο 89΄, ωστόσο αποδείχτηκε πως ήταν αργά για να αποφύγουν την ήττα.

Το…κερασάκι στη νίκη των φιλοξενούμενων έβαλε ο Λουίς Ερνάντεθ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 υπέρ τους.

Ο…καλοκουρδισμένος Αστέρας που διέθετε το «know how» προκειμένου να στήσει την σημαία του στο Αλκαζάρ, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του (μετά από εκείνη κόντρα στον Παναθηναϊκό) στο φετινό πρωτάθλημα και την πρώτη μακριά από την Τρίπολη.

Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΛ πληρώνοντας με το…σκληρό νόμισμα της ήττας την κακή αμυντική λειτουργία και την αναποτελεσματικότητα των παικτών της στην τελική προσπάθεια, παραμένει χωρίς νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια και με μόλις ένα βαθμό στο σακούλι.

Καλή η διαιτησία του Κουμπαράκη (Κυκλάδων) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μιλοσάβλιεβιτς, Σεσέροβιτς, Σίτο, Σουάρεθ, Λουίς Φερνάντεθ, Τασουλή, Νικολιά, Μπόρχα Φερνάντεθ.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (71΄Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μούζεκ, Φιλίπ, Σπαρβ, Σεσέροβιτς (71΄Νικολιάς), Μιλοσάβλιεβιτς (85΄Γλυνός), Τόρζε (55΄Τρούγιτς), Πινακάς, Πλατέλλας (85΄Ζαχαράκης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασούλης, Μουνάφο (72΄Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Κρέσπι (88΄Μπόρχα Φερνάντεθ), Σίτο (61΄Τιλίκα), Ριέρα (61΄Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες (89΄Ορόσκο).