Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 19:11

“Εκλεψε” το βαθμό στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο

Ο Κίκο Μακέντα έσωσε τον Παναθηναϊκό απ’ τα χειρότερα σήμερα στο Ηράκλειο, με τον Ιταλό επιθετικό να σκοράρει στο 94’ και να διαμορφώνει το τελικό 2-2 απέναντι στον ελλιπέστατο ΟΦΗ.

Οι πράσινοι έπεσαν πάνω στον κέρβερο Βάτερμαν (έπιασε πέναλτι και δύο τετ α τετ!) που κατέβασε τα ρολά και εξακολουθούν να αγνοούν ακόμη την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, κάνοντας πρωτοφανείς γκάφες και εμφανίζοντας κωμική εικόνα στις στατικές φάσεις!

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο πεντάλεπτο απόλεσε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το σουτ του Χατζηγιοβάνη που έσωσε ο Βάτερμαν (3’) και την κεφαλιά του Βέλεθ ένα λεπτό αργότερα που πέρασε εκτός εστίας.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο μέχρι το 25ο λεπτό του ματς, έχοντας μία ακόμη υποσχόμενη ευκαιρία στο 23’ με τον Βάτερμαν να αποκρούει σωτήρια την προβολή του Καρλίτος από ωραία σέντρα του Σάντσες. Ο ΟΦΗ ωστόσο, άρχισε να κερδίζει μέτρα όσο περνούσε ο χρόνος και να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα στη μεσαία γραμμή αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσει στην περιοχή του Διούδη.

Ενα επιπόλαιο λάθος του Χατζηγιοβάνη που άνοιξε το κοντρόλ έξω από την «πράσινη» περιοχή έδωσε τη δυνατότητα στον Στάικο να σουτάρει, με τον Διούδη να διώχνει ασταθώς και τον Στάρτζεον να πλασάρει στα δίχτυα με το αριστερό, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΟΦΗ να έχει οριακά την κατοχή (51-49%) και τις τελικές προς την εστία (τέσσερις έναντι τριών).

Στο δεύτερο ημίχρονο o Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι πολύ δυνατά. Ο Χατζηγιοβάνης έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί καθώς ο Καρλίτος τον έβγαλε τετ α τετ με τον Βάτερμαν αλλά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ κράτησε ανέπαφη την εστία του (47’).

Στο 49’ όμως, ο Καρλίτος άνοιξε λογαριασμό και ισοφάρισε με άπιαστο δεξί σουτ φέρνοντας το ματς σε ισορροπία (1-1) από ανέβασμα και σέντρα του Βέλεθ.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Μακέντα ανατράπηκε από τον Μεγιάδο στην περιοχή και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση του πέναλτι από την άσπρη βούλα στο 54’, όμως ο Βάτερμαν έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνιά και κράτησε το 1-1.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε και στο 60’ ο Διούδης έκανε την απόκρουση της αγωνιστικής σε κεφαλιά του Κοροβέση, ενώ στο 65’ ο Βάτερμαν νίκησε και πάλι σε τετ α τετ τον Χατζηγιοβάνη.

Το ματς πήγαινε πάνω-κάτω μέχρι που στο 77’ οι Κρητικοί τιμώρησαν από στατική φάση το τριφύλλι και με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μεγιάδο έκαναν το 2-1.

Αλλά στο 94’ από λάθος του Ουές ο Μακέντα απέδωσε δικαιοσύνη ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.