Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 10:12

Έσωσε την παρτίδα η Ξάνθη σε ματς – θρίλερ στα Πηγάδια

Μετά από δύο σερί ήττες οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο έχοντας αποκλειστικά και μόνο στο μυαλό τους πως θα καταφέρουν να επιστρέψουν στις νίκες και να διατηρηθούν σε τροχιά εξάδας.

Xωρίς τους Μάνο – Σεμέντο, αλλά και τον προπονητή του, ταξίδεψε ο ΟΦΗ στην Ξάνθη. Ο Γιώργος Σίμος δεν ακολούθησε την αποστολή της κρητικής ομάδας στην Θράκη αφού ταλαιπωρείται από ίωση και ο γιατρός του συνέστησε να μείνει κλινήρης στο σπίτι του για τις επόμενες πέντε μέρες.

Η Ξάνθη ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και πίεζε αρκετά ψηλά τους φιλοξενούμενους θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στη δημιουργία του παιχνιδιού τους.

Οι Θρακιώτες παρά την εδαφική υπεροχή ήταν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά αδυνατώντας να πατήσουν στην περιοχή των Κρητικών και να απειλήσουν την εστία του Σωτηρίου.

Εκεί που το παιχνίδι δεν είχε καθόλου ρυθμό και δεν έβγαζε καμία ποιότητα με τις τελικές προσπάθειες να αποτελούν είδος προς εξαφάνιση και από τις δύο ομάδες ήρθαν να δώσουν…χρώμα και να ανεβάσουν την αδρεναλίνη δύο πέναλτι που σφυρίχτηκαν υπέρ του ΟΦΗ.

Η πρώτη φορά που η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα ήταν στο 25΄με τον ρέφερι Παπαδόπουλο να συμβουλεύεται το VAR και να καταλογίζει σωστά πέναλτι για άτσαλο μαρκάρισμα (εκτός φάσης) του Κασάδο στον Φιγκειρέδο έπειτα από κόρνερ των φιλοξενούμενων.

Ο Νέιρα που ανέλαβε την εκτέλεση γλιστρώντας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε ποτέ και σφυρίχτηκε έμμεσο φάουλ υπέρ της Ξάνθης, αφού κατόπιν νέας παρέμβασης του VAR και ενημέρωσης για την διπλή επαφή της μπάλας από πλευράς του Αργεντινού μέσου ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ!

Ο ΟΦΗ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 36΄με τον Σόσα να ανατρέπει καθαρά μέσα στην περιοχή τον Βαζ. Αυτή την φορά την εκτέλεσε ανέλαβε ο Φιγκειρέδο, ο οποίος χωρίς να γλιστρήσει και χωρίς δεύτερη επαφή βρήκε δίχτυα βάζοντας την ομάδα του Ηρακλείου στη θέση του οδηγού (0-1).

Με αυτά και με αυτά και χωρίς η ομάδα του Ηρακλείου να βγάλει πολλά πράγματα στο χορτάρι πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Γιώργος Παράσχος έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές με την έναρξη του β΄ημιχρόνου βάζοντας στο παιχνίδι τους Καρασαλίδη και Φόνσε αντί των Σόσα και Τερκί αντίστοιχα. Ωστόσο η εικόνα των γηπεδούχων δεν άλλαξε και εξακολουθούσαν να έχουν μια φλύαρη κι εντελώς ανούσια υπεροχή.

Στην αντίπερα όχθη ο ΟΦΗ διαχειριζόταν με άνεση το υπέρ του 1-0.

Μετά το 67΄γύρισε το σύστημά του σε 5-3-2 παίζοντας με τρεις κεντρικούς αμυντικούς (Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης) σε μια ξεκάθαρη κίνηση διαφύλαξης του υπέρ του αποτελέσματος.

Όλο το «ζουμί» στο β΄ημίχρονο βγήκε στο χορτάρι από το 84΄και μετά κι αυτό είχε ως αποτελέσμα να σπάσουν καρδιές στα Πηγάδια.

Η Ξάνθη ισοφάρισε στο 84΄με τον Φοσέ, ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 87΄με τον Φιγκειρέδο ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχου βρήκαν το σθένος να ισοφαρίσουν ξανά με τον Φοσέ στο 92΄(με το γκολ να «κλειδώνει» μέσω του VAR), σε ένα ματς θρίλερ και που έτσι όπως εξελίχθηκε, αφήνει περισσότερο ικανοποιημένους τους γηπεδούχους.

Πηγή: sdna.gr