Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 14:52

Ανάσα για Πανιώνιο, 1-0 τον Ατρόμητο

Απόλυτα δίκαιη η νίκη για τους γηπεδούχους, σε ένα παιχνίδι που έκαναν τις περισσότερες φάσεις, την ώρα που τίποτα δεν φαινόταν να λειτουργεί σωστά για τους τους φιλοξενούμενους.

Μετά από οκτώ παιχνίδια χωρίς νίκη, ο Πανιώνιος πήρε ξανά ένα τρίποντο, αποτέλεσμα που συνδύασε και με την καλύτερη εμφάνισή του εδώ και καιρό.

Με ένταση και ορμή για να βάλουν ένα γκολ νωρίς μπήκαν στο παιχνίδι οι «κυανέρυθροι» πιέζοντας για να εκμεταλλευτούν τις απουσίες των Ρισβάνη και Γούτα.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους, ήταν αυτοί που δημιούργησαν φάσεις, έχοντας μαζεμένες τρεις ευκαιρίες ως το 11’, με τον Ατρόμητο να ανεβαίνει σταδιακά από εκείνο το χρονικό σημείο προσπαθώντας να διασπάσει με τον Μανούσο από τα πλάγια τον Πανιώνιο.

Από το μισάωρο και μετά, οι Περιστεριώτες κέρδισαν έδαφος, έφτασαν ως την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχαν καλά γεμίσματα και καλές τελικές πάσες για να γίνουν απειλητικοί. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν καν τελική! Οκτώ τελικές, τις έξι στην εστία, είχε στο πρώτο 45λεπτο ο Πανιώνιος!

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονου με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να έχουν την πρωτοβουλία και τους φιλοξενούμενους να έχουν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και να αδυνατούν να γίνουν απειλητικοί.

Η πρώτη τελική του Ατρόμητου ήταν στο 53ο λεπτό ένα τραγικό άστοχο σουτ του Ενσικουλού με τον Σάββα Παντελίδη να προσπαθεί με αλλαγές νωρίς να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Ο Ρέντζας σκόραρε στο 61’, αλλά διαιτητής και VAR ακύρωσαν σωστά το γκολ ως οφσάιντ, οι «κυανέρυθροι» συνέχιζαν να απειλούν και έκαναν το 1-0 στο 76ο λεπτό μετά το λάθος του Μανούσου, που εκμεταλλεύτηκε ο Σταυρόπουλος.

Πίεσε για την ισοφάριση ο Ατρόμητος, αλλά το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Πηγή: sdna.gr