Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 14:53

Ελλάδα – Κύπρος 2-1: Θετικό τεστ με καλή μπάλα, γκολ, ευκαιρίες και νέα πρόσωπα

Θετικό ήταν το φιλικό τεστ της Εθνικής ομάδας με την Κύπρο στο γήπεδο της Ριζούπολης πριν από τα κρίσιμα παιχνίδια για τη Μολδαβία και τη Σλοβενία για το Nations League. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 2-1 χάρη σε γκολ του Τζόλη και του Γιακουμάκη, οι οποίοι σκόραραν για πρώτη φορά με τη Γαλανόλευκη.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τζον Φαν ‘τ Σχιπ είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο σε πρωτάρηδες στην Εθνική όπως είναι ο Γιακουμάκης και ο Χατζηγιοβάνης, οι οποίοι έκαναν ντεμπούτο αλλά και να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα σε ένα χρήσιμο παιχνίδι πριν από το φινάλε του Nations League. Η Ελλάδα ήταν εκρηκτική στο ξεκίνημα του ματς και με τους Τζόλη, Γιακουμάκη, Φορτούνη, Χατζηγιοβάνη και Μπακασέτα να έχουν εξαιρετική συνεργασία, πέτυχαν δύο γκολ και δημιούργησαν αρκετές φάσεις.

Η Ελλαδα μπήκε φορτσάτη στο γήπεδο και άνοιξε το σκορ προτού συμπληρωθεί το δεκάλεπτο. Μόλις στο 8′ ο Γιακουμάκης σούταρε, ο Δημητρίου απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Τζόλης, ο οποίος ακολούθησε τη φάση πλάσαρε σωστά γράφοντας το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του άσου του ΠΑΟΚ με τη Γαλανόλευκη.

Η Εθνική δεν έχασε τη διάθεση και την επιθετικότητά της και προτού συμπληρωθούν 20 λεπτά είχε φτάσει στο 2-0. Ο Κουρμπέλης «σημάδεψε» τον Γιακουμάκη, ο οποίος στόπαρε εξαιρετικά, κατέβασε την μπάλα και με έξυπνο τελείωμα σκόραρε στο ντεμπούτο του.

Οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο ημίχρονο επηρέασαν την Εθνική, που έριξε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα η Κύπρος να μειώσει. Στο 58′ ο Ηλία εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια και με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-1.

Ελλάδα: Μπάρκας, Μαυρίας (68′ Ρότα), Κουρμπέλης, Μιχαηλίδης, Τσιμίκας (46′ Λυκογιάννης), Ζέκα (46′ Λαμπρόπουλος), Μπακασέτας (46′ Πέλκας), Φορτούνης (46′ Μπουχαλάκης), Χατζηγιοβάνης, Τζόλης (46′ Λημνιός), Γιακουμάκης.

Κύπρος: Δημητρίου, Χ. Κυριάκου, Χ. Σιέλης (76′ Παπαφώτης), Ν. Ιωάννου (62′ Θ. Ιωάννου), Κατελάρης (46′ Καρώ), Χάμπος, Αντωνίου, Γκόγκιτς (46′ Κάστανος), Αρτυματάς, Πίττας, Ηλία (87′ Τζιόνι).