Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024 02:59

Δυσκολεύτηκε αλλά… καθάρισε ο Ολυμπιακός τον Παναιτωλικό

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Ολυμπιακός έκανε τη δουλειά του στο άδειο λόγω τιμωρίας Καραϊσκάκη, παίρνοντας μια ακόμη νίκη στη Super League, το Σάββατο. Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-1 του Παναιτωλικού και έφτασαν τους 27 βαθμούς, παραμένοντας σίγουρα στη 2η θέση της βαθμολογίας, ανεξαρτήτως των άλλων αποτελεσμάτων. Οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 13′ με τον Χατζηθεοδωρίδη, ενώ οι Πειραιώτες έκαναν την ανατροπή από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, αρχικά με αυτογκόλ του Οικονόμου σε σουτ του Έσε στο 17′ και έπειτα με ένα υπέροχο σουτ του Κώστα Φορτούνη στο 40′. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ελ Κααμπί έγραψε το 3-1 στο 70′, επιστρέφοντας μετά από καιρό στα γκολ.

Μπροστά ο Παναιτωλικός αλλά για λίγο

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, με καλή πίεση, καλή ανάπτυξη και γρήγορες αντεπιθέσεις, δείχνοντας να είναι αρκετά διαβασμένος στο παιχνίδι του. Εκμεταλλευόμενη και την κακή εικόνα του Ολυμπιακού σε αυτό το ξεκίνημα, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη βρήκε πρώτη το γκολ στο 13′, έχοντας νωρίτερα προειδοποιήσει και με ένα σουτ του Βοΐλη λίγο άουτ στο 9′, έπειτα από λάθος του Καμαρά. Τέσσερα λεπτά αργότερα πια, μετά από νέο λάθος από τον Μπιέλ αυτή τη φορά, ο Ντουάρτε βρήκε τον Πέρες στην αντεπίθεση, αυτός έδωσε την ασίστ για τον Χατζηθεοδωρίδη και αυτός στο τετ-α-τετ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Ανεξάρτητα με το με το σκορ αλλά και με το ότι ισοφάρισε γρήγορα και έφτασε στην ανατροπή πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν είχε καθόλου καλή εικόνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά και σε μεγάλο μέρος του δεύτερου. Ο ρυθμός του ήταν κακός, η ένταση επίσης πολύ χαμηλά, η άμυνα με Ντόη και Μπιανκόν είχε αρκετές στιγμές ασυνεννοησίας και λανθασμένων τοποθετήσεων, η κυκλοφορία και η ανάπτυξη προβληματική, με μοναδική… όαση σε όλα αυτά και πάλι τον Φορτούνη.

Αρχικά πάντως οι Πειραιώτες επέστρεψαν γρήγορα στο σκορ, μόλις τέσσερα λεπτά μετά το γκολ των φιλοξενούμενων. Ήταν η φάση του 17′ όταν ο Κίνι έκλεψε από τον Λιάβα, έκανε το γύρισμα, ο Ροντινέι έδωσε στον Φορτούνη, αυτός συνδυάστηκε με τον Χέσε που σούταρε με το δεξί και μετά από κόντρα στον Οικονόμου η μπάλα άλλαξε πορεία για το 1-1, με τον στόπερ του Παναιτωλικού να χρεώνεται το αυτογκόλ. Μετά τα μισά του πρώτου 45λεπτου ο Ολυμπιακός βελτίωσε μεν την εικόνα του, ωστόσο συνολικά και πάλι δεν εντυπωσίασε.

Ανατροπή με… παστέλι του Φορτούνη

Στο 28′ Γιόβετιτς και Ροντινέι συνδυάστηκαν, με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει από θέση φορ, όμως πάνω στον Καπίνο. Το 2-1 ήρθε τελικά στο 40′, σε μια από τις λιγοστές καθαρές ευκαιρίες του αγώνα. Ο Φορτούνης ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα από τον Μασούρα στα δεξιά, συνέκλινε προς το κέντρο και με ένα υπέροχο αριστερό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Καπίνο για το 2-1. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Μπιέλ συνδυάστηκε με τον Γιόβετιτς, βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά και κόπηκε.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, ακόμη και μετά τις αλλαγές των δυο προπονητών. Εύκολα η δύσκολα ο Ολυμπιακός έβγαζε τις άμυνες όταν χρειαζόταν, όπως στη φάση του 49′ όταν ο Μπιανκόν έδιωξε σε κόρνερ σε μια εκτέλεση φάουλ, αλλά αρκετά άτσαλα, με τη μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από την εστία της ομάδας του. Ο Πασχαλάκης μπλόκαρε το σουτ του Πέρες στο 56′ και ένα λεπτό μετά ο Μπιέλ έχασε νέα καλή ευκαιρία στην απέναντι εστία, σουτάροντας στα χέρια του Καπίνο μετά από ωραία συνεργασία των «ερυθρόλευκων» σε εκτέλεση κόρνερ.

Το καθάρισε οριστικά ο Ελ Κααμπί

Τελευταία ευκαιρία του Παναιτωλικού ήταν η άστοχη κεφαλιά του Μπ. Ντουάρτε στο 67′, ενώ τρία λεπτά μετά το ματς ουσιαστικά ολοκληρώθηκε. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση, ο Φορτούνης συνεργάστηκε με τον Μασούρα, ο δεύτερος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Κααμπί που μόλις είχε μπει στο ματς, με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-1. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον ρυθμό να πέφτει ακόμη περισσότερο και τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση ως το φινάλε, φτάνοντας σε ένα ακόμη «τρίποντο» που τον διατηρεί κοντά στην κορυφή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Κίνι, Ντόη, Μπιανκόν (74′ Ιμπόρα), Ροντινέι, Χέσε, Καμαρά, Μπιέλ (67′ Ποντένσε), Φορτούνης, Μασούρας (74′ Μπρίνιτς), Γιόβετιτς (67′ Ελ Κααμπί).
Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης / 3-5-2): Καπίνο, Μλάντεν, Μπ. Ντουάρτε, Οικονόμου, Τορεχόν, Χατζηθεοδωρίδης (61′ Μπελεβώνης), Πέρες (76′ Μπαλτασάρα), Χουάνπι, Λιάβας (80′ Μαυρίας), Φ. Ντουάρτε (76′ Ντίας), Βοΐλης (46′ Πέδρο).