Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024 00:13

Ξέσπασε στον Απόλλωνα η ΑΕΚ

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αραούχο που πέτυχε 2 γκολ η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα 3-0 του Απόλλωνα και πέτυχε την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες (ΟΦΗ, Παναιτωλικός Βόλος).

Απείλησε στο 20′ ο Απόλλων

Ο Απόλλων ήταν αυτός που είχε την καλύτερη φάση στο πρώτο 25λεπτο του ματς στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ μπορεί να είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία, όμως η «ελαφρά ταξιαρχία» απείλησε στο 20′. Ο Ντεντάκης σέντραρε από δεξιά, ο Τσίμπσαχ βρέθηκε στην «καρδιά» της περιοχής, πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ.

Τεράστια ευκαιρία με Αραούχο στο 41′

Η ΑΕΚ είχε διάθεση, αλλά δεν έκανε φάσεις πλην μίας προσπάθειας του Τσούμπερ στο 8′. Το 0-0 παρέμενε με την Ένωση να απειλεί ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 41′. Ήταν μία αντεπίθεση τριών έναντι δύο για την ΑΕΚ, ο Γέβτιτς έσπασε στον ολομόναχο Αραούχο, με τον Βέρχουλστ να βάζει σπουδαίο στοπ στο μεταξύ τους τετ-α-τετ και τον Φατιόν σε δεύτερο χρόνο να Φατιόν να διώχνει το σουτ του Αργεντινού επιθετικού.

‘Ενα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ σκόραρε με τον Μήτογλου, όμως το γκολ ακυρώθηκε ορθώς για φάουλ του στόπερ της Ένωσης στον Ρόγκνε. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ.

Ευκαιρίες ο Απόλλων, γκολ η ΑΕΚ

Ότι, δεν είδαμε σε 45 λεπτά στο α’ ημίχρονο, τα είδαμε σε επτά λεπτά στο β’ ημίχρονο.

Ο Απόλλων απείλησε δις με Σίγκνεβιτς στο 47′ και στο 51′ με την Ένωση όχι μόνο απαντά στις ευκαιρίες της «ελαφράς ταξιαρχίας», αλλά να παίρνει και το προβάδισμα με τον Σέρχιο Αραούχο που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τις 100 εμφανίσεις του με την ΑΕΚ.

Η Ένωση βγήκε στην κόντρα Γκαρσία έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Αραούχο να τσιμπά από κοντινή απόσταση την μπάλα, στέλνοντάς τη στα δίχτυα.

«Ξεμπούκωσε» και έβαλε και άλλα δύο

Ένα γκολ που έκοψε τα πόδια του Απόλλωνα με την Ένωση, πλέον, να ξεμπουκώνει και να φθάνει γρήγορα-γρήγορα στο 2-0 με τον Τσούμπερ.

Στο 67′ ο Άμραμπατ έκανε εξαιρετική κάθετη, ο Ντεντάκης έκανε το «τσαφ» με τον Τσούμπερ να γίνεται δέκτης της μπάλας εντός της περιοχής, ολοκληρώνοντας τη φάση με πλασέ. Η Ένωση δεν κατέβασε ταχύτητα, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 71′ έφθασε και σε 3ο γκολ. Ο Μισελέν γύρισε ωραία από δεξιά και ο Αραούχο με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-0.

Στο 78′ οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το 4-0 με τον Ανσαριφάρντ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα στη θέση του Αραούχο με το μελανό σημείο να έρχεται στο 79′ με την αποβολή του Μιλάντ Μοχαμαντί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το 3-0 έμελλε να μείνει μέχρι το τέλος του ματς με τον Αραούχο για ακόμη μία φορά να ξεχωρίζει και να είναι ο απόλυτος ΜVP.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Μισελέν, Σβάρνας, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Λε Ταλέκ (81′ Χατζισαφί), Σιμάνσκι, Γκαρσία (72′ Σάκχοφ), Γέβτιτς (62′ Άμραμπατ), Τσούμπερ (72′ Τάνκοβιτς), Αραούχο (72′ Ανσαριφάρντ).

Απόλλων (Τζανλούκα Φέστα): Βέρχουλστ, Ντεντάκης, Ρόγκνε, Λισγάρας, Γιακιμόβσκι, Βιτλής (72′ Μαρτίνες), Παμλίδης (58′ Γιαννιώτας), Φατιόν, Τσίμπσαχ (58′ Σλίβκα), Τσιλούλης (72′ Παπαγεωργίου), Σίγκνεβιτς (58′ Ιωαννίδης).

Πηγή: sdna.gr