Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 06:32
Βόλος

Βόλος – Παναθηναϊκός 3-1: Με κορυφαίο τον Φαν Φέρτ επιστροφή στις νίκες

Ο Φαν Βέερτ… εκτροχίασε το “τρένο” του Γιοβάνοβιτς, Δύο γκολ του Ολλανδού και ένα στο φινάλε από τον Όρος έγραψαν το 3-1 του Βόλου (είχε μειώσει με πέναλτι ο Παλάσιος) με τον Παναθηναϊκό να χάνει για πρώτη φορά μετά το ντέρμπι από την ΑΕΚ. Η ομάδα του Βόλου όχι μόνο πήρε μια βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά και μια μεγάλη τονωτική ένεση στη ψυχολογία της, σπάζοντας την γκίνια των τελευταίων αγωνιστικών. Ο Βόλος κέρδισε για πρώτη φορά έπειτα από τις 2 Οκτωβρίου και εννιά ματς που ακολούθησαν (είχε επικρατήσει του Αστέρα για τελευταία φορά

Ένα λάθος γύρισμα του Κώτσιρα στον Μπρινιόλι στο 34’ έδωσε την ευκαιρία στον Φαν Βέερτ να μπει ανάμεσά τους, να κλέψει την μπάλα και να σκοράρει σε κενή εστία. Και δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολλανδός διαιτητής απέβαλε απευθείας τον Φακούντο Σάντσες που πάτησε τον Μπαριέντος.

Μέσα σε δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός που μέχρι εκείνο το σημείο κυριαρχούσε, είδε το παιχνίδι να του γλιστράει απ’ τα χέρια.

Και απέναντι σε έναν από τους πιο ποιοτικούς επιθετικούς του πρωταθλήματος και πια πρώτο σκόρερ με δέκα γκολ, τον Τομ Φαν Βέερτ, είδε και τον τερματοφύλακά του να κάνει μαζεμένα όσα λάθη δεν είχε κάνει έως σήμερα και την άμυνά του να μη θυμίζει σε τίποτα τα προηγούμενα. Ο Ολλανδός δεν… χαρίζει, δεν χαρίστηκε ούτε στους πράσινους, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και το δεύτερο λάθος όλη της πράσινης άμυνας (ευθύνονται Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Μπρινιόλι) και με ένα «τσιμπηματάκι» έκανε το 2-0 στο 74′ δίνοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι.

Από το 2-0 και έπειτα ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ για να αλλάξει την κατάσταση, αλλά όλα του τα μεσοεπιθετικά όπλα δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν στις συνθήκες του αγώνα. Η αποβολή στο πρώτο μέρος επηρέασε το επίπεδο της κούρασης των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, που στα τελευταία λεπτά αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες, παρ’ όλα αυτά βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν και να δώσουν ενδιαφέρον στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Παλάσιος σκόραρε στο πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηθεοδωρίδης στο 93′, οι πράσινοι βγήκαν όλοι μπροστά για το τελευταίο λεπτό, με τον Βόλο να βρίσκει σε ανοιχτό γήπεδο την ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ακόμα και ο Μπρινιόλι έφτασε στη σέντρα, δίνοντας τη δυνατότητα στον Όρος να τον περάσει και να πλασάρει από μακριά για το τελικό 3-1.

Ο Βόλος παρατάχθηκε έχοντας ως σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Κότνικ στην εστία και τους Πουρίτα, Γκουλέν, Ρομέρο και Φεράρι στα μετόπισθεν. Ενώ Μπαριέντος και Τσοκάνης ήταν οι «κόφτες», με τους Ρεγκατέν, Ορόζ και Φερνάντες να παίζουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Φαν Φέερτ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στον Άρη, σύστημα 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Σάντσες ήταν η τετράδα στην άμυνα, ενώ Βιγιαφάνιες. Αλεξανδρόπουλος και Λούντκβιστ έπαιξαν στον άξονα. Με τους Αϊτόρ και Παλάσιος να αγωνίζονται στα άκρα και τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Πουρίτα (54’ Μπαρτόλο), Γκουλέν, Ρομέρο, Φεράρι, Μπαριέντος, Τσοκάνης, Ρεγκατέν (84’ Τερεζίου), Ορόζ, Φερνάντες, Φαν Φέερτ.
Εμειναν στον πάγκο: Κλέιμαν, Μεταξάς, Σοάρες, Ροσέρο, Λογαρας.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Βιγιαφάνιες (84’ Ρούμπερν Πέρεθ), Αλεξανδρόπουλος, Λούντκβιστ (46’ Χατζηθεοδωρίδης), Αϊτόρ (70’ Βιτάλ). Μακέντα (70’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.
Εμειναν στον πάγκο: Διούδης, Σάρλια, Πούγγουρας, Χατζηγιοβάνης, Ενγκμπακοτό.

Διαιτητής: Ντένις Χίγκλερ.
Βοηθοί διαιτητή: Ρόγκερ Χόνιγκ, Τσαρλς Σααπ.
4ος διαιτητής: Άγγελος Αγγελάκης.
Διαιτητής VAR: Ρομπ Ντίπερινκ.