Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 07:00

Βαριά ήττα για τον Βόλο, 3-1 από την Ξάνθη

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Βόλος από την Ξάνθη, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Βόλος ήταν πολύ καλύτερος της Ξάνθης, έχασε τουλάχιστον τρεις εξαιρετικές ευκαιρίες να μπει μπροστά στο σκορ και παρόλα αυτά το πρώτο μέρος βρήκε την Ξάνθη να προηγείται με 1-0 χάρη σε γκολ του Τεσέιρα.

Στην επανάληψη, ο Βόλος έψαξε την ισοφάριση ωστόσο και πάλι σε μία ανύποπτη στιγμή και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό ο Ντ’ Αμορίμ νίκησε τον Γκαραβέλη και πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας.

Το γκολ αυτό φαίνεται πως έριξε εντελώς την ψυχολογία των παικτών του Χουάν Φεράντο, οι οποίοι δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί μπροστά από την εστία της Ξάνθης.

Η Ξάνθη μάλιστα κατάφερε να φτάσει και σε ένα τρίτο γκολ και συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό με τον Φοσέ. Το μόνο που κατάφερε ο Βόλος ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με ένα πανέμορφο γκολ του Ατιάτ.

Ξάνθη (4-2-3-1): Άμπαντ – Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα – Κοβάτσεβιτς, Μουλέν – Στάρτζεον, Τεσέιρα (65’ Τέρκι), Ντε Αμορίμ (82’ λ.τ. Μπαριέντος) – Ρενέλα (76′ Φοσέ)

Βόλος (4-2-3-1): Γκαραβέλης – Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Φεράρι – Τσοκάνης (67’ Μαξ), Μπαλογιάννης (61’ Μάντζης) – Τόρες, Μουνίθ, Μυστακίδης (57’ Ατιγιάτ) – Γέντρισεκ