Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 13:20

Τρίβει τα μάτια της η ποδοσφαιρική Ελλάδα με το “Εξπρές Βόλος” – 1-1 με ΠΑΟ και δεύτερη θέση!

Με την αυτοπεποίθηση, τη μαχητικότητα και την ποιότητα μιας πραγματικά μεγάλης ομάδας ο Βόλος “πάγωσε” το ΟΑΚΑ και τον Παναθηναϊκό και έκανε την φίλαθλη Ελλάδα για άλλη μια αγωνιστική να ασχολείται μαζί του με θαυμασμό. Κόντρα σε μια μεγάλη ομάδα και τον Παπαπέτρου που δεν είδε το πέναλτι του Σάντσεζ στον απίστευτο και πάλι Ουάρντα ο Βόλος πήρε την ισοπαλία έστω και στις καθυστερήσεις αποδίδοντας έτσι ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναθηναϊκού, ο Λάζλο Μπόλονι έδωσε φανέλα βασικού στον Μαουρίσιο, o oποίος έκανε την παρθενική του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα απόψε κόντρα στον Βόλο. Ο Διούδης ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Ζαγαρίτης, δεξί ο Σάντσες και ο Πούγγουρας με τον Σένκεφελντ στο κέντρο της άμυνας. Μαουρίσιο και Κουρμπέλης οι δύο κεντρικοί μέσοι. Στο αριστερό φτερό ο Αϊτόρ, στο δεξί ο Χατζηγιοβάνης και ο Μακέντα λίγο πιο πίσω από τον Καρλίτος, σε διάταξη 4-4-1-1.

Από την άλλη πλευρά, ο Άνχελ Λόπεθ επέλεξε τον Γκαραβέλη στην υπεράσπιση της εστίας. Δεξί μπακ ο Τέκιο, αριστερό ο Φεράρι και ο Κολόμπο με τον Σάντσες οι δύο στόπερ.  Μπαριέντος και Ριένστρα στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ουάρντα στο ένα άκρο, Γκουαροτσένα στο άλλο, ο Μαρτίνες σε ελεύθερο ρόλο και στην κορυφή του 4-2-3-1 ο Δουβίκας.

Αναποτελεσματικός Παναθηναϊκός, επικίνδυνος Βόλος

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα διαφορετικό πλάνο στο παιχνίδι του, ψάχνοντας αρκετά τις μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, κυρίως από τα άκρα. Οι μεταβιβάσεις του Κουρμπέλη… ξεκλείδωσαν κάποιες στιγμές τα μετόπισθεν του Βόλου, ωστόσο, οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι και ιδιαίτερα ο Καρλίτος, δεν είχαν σωστά τελειώματα για να στείλουν την μπάλα στο πλεκτό.

Στο 11᾽μετά από γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, ο Ισπανός φορ σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι ενώ πέντε λεπτά αργότερα πάλι μέσα από την περιοχή, ο Καρλίτος δεν βρήκε δίχτυα, με τον Γκαραβέλη να αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι άφησαν την μπάλα στον Παναθηναϊκό(69-31 η κατοχή στο ημίχρονο) και προσπάθησαν να χτυπήσουν στο ανοιχτό γήπεδο με την ταχύτητα και την ποιότητα των Ουάρντα και Μαρτίνες.  Ειδικά ο Αιγύπτιος έκανε… παπάδες με την μπάλα στα πόδια. Οι παίκτες του Λόπεθ είχαν και εκείνοι τις καλές τους στιγμές, με τον Διούδη να αποκρούει στο 12᾽το σουτ του Φεράρι ενώ στο 45´ο Μαρτίνες από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ.

Ο Παναθηναϊκός παρά την κατοχή μπάλας, απείλησε ξανά μόνο στο 37᾽όταν από εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ, ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Φεράρι πάνω στην γραμμή απομάκρυνε!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να φτάσει στο ιδανικό σενάριο. Σε ένα γρήγορο γκολ που θα τον έβαζε μπροστά στο σκορ και θα άνοιγε την άμυνα του Βόλου για την συνέχεια. Ο Καρλίτος μπορεί να νικήθηκε στο πέναλτι από τον εξαιρετικό Γκαραβέλη(55᾽) αλλά έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα και το υπέροχο γύρισμα του Μαουρίσιο, με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο πλεκτό και εξιλεώθηκε για τις χαμένες ευκαιρίες που είχε μέχρι εκείνο το σημείο!

Έπαιξε για το 1-0 και στο τέλος… κάηκε!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Βόλος έγινε πιο επιθετικός, άφησε τηνν άκρη τον παθητικό ρόλο και προσπάθησε να φτάσει με αξιώσεις προς την εστία του Διούδη. Ο Παναθηναϊκός ήθελε να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, δεν πίεσε για δεύτερο γκολ και έθεσε ως πρωταρχικό του στόχο να υπερασπιστεί με ισορροπία αυτό το 1-0.  Από πολύ νωρίς το Τριφύλλι έπαιξε για να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Ο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Μολό αντί του Αϊτόρ και τον Μπουζούκη αντί του Καρλίτος για να φρεσκάρει την ομάδα του. Ο Λόπεθ απάντησε με Νίνη, Μπαρτόλο.

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση ένα σουτ του Δουβίκα που μπλόκαρε ο Διούδης, δεν δεχόταν ιδιαίτερη πίεση αλλά όταν παίζεις από νωρίς για το 1-0 και δεν… καθαρίζεις το παιχνίδι, ακόμη και στο τελευταίο λεπτό μπορεί ο αντίπαλος να σου κάνει την ζημιά!

Όπως την έκανε ο Βόλος στις καθυστερήσεις! Ο Ζαγαρίτης έχασε τον Γκουαροτσένα, εκείνος γύρισε υπέροχα την μπάλα στο πέναλτι και ο Μπαρτόλο με υπέροχη επαφή έφερε το ματς στα ίσια και βύθισε ακόμη περισσότερο στην αγωνιστική κρίση τον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά από πέντε αγώνες, έχεις μόλις τρεις βαθμούς, δεν έχει νίκη, στο χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του, ενώ ο Βόλος φιγουράρει στη δεύτερη θέση!

Ο διαιτητής Παπάπετρου έκρινε πως δεν υπάρχει πέναλτι στην φάση όπου ο Σάντσες βάζει το χέρι του στην πλάτη του Ουάρντα και ο Αιγύπτιος πέφτει εντός περιοχής. Είναι φάση που μπορεί να δοθεί παράβαση. Στο δεύτερο ημίχρονο σωστά δίνει πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού το χέρι του Σάντσες στο γύρισμα του Φακούντο Σάντσες