Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 04:23

Θρίαμβος της Λαμίας, σπρώχνει την ΑΕΛ στη Β’ Εθνική

Η φοβερή Λαμία πήρε τεράστιο διπλό επί της τραγικής ΑΕΛ (0-1), έφυγε 8 βαθμούς από τους βυσσινί και τους έστειλε με το ένα πόδι στη Super League 2.

Χάρη σε ένα τρομερό γκολ του Αραμπούλι, η Λαμία έφυγε με σπουδαίο διπλό από το Αλκαζάρ (0-1) και πλέον η ΑΕΛ του Αλέξη Κούγια είναι με το ένα πόδι στην Superleague 2, καθώς έμεινε στο -8 από τη σημερινή της αντίπαλο και η εικόνα της έδειξε πως πολύ δύσκολα θα παραμείνει στα σαλόνια της Superleague.

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής (λόγω κόβιντ) η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου… πάτησε την ΑΕΛ εκτός έδρας στον σημαντικότερο αγώνα στη σεζόν όντας κυρίαρχη σε όλο το ματς.

Η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα απείλησε μόλις στα 20” με τον Μπεν Χατίρα να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Επασί μετά από εξαιρετική κάθετη του Καρανίκα, όμως από εκεί και μετά η συνέχεια ήταν ολοκληρωτικά για τη Λαμία.

Μέχρι το 19ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο φάσεις, με τον Αραμπούλι (3′) να βλέπει το πλασέ του να φεύγει άουτ παρά την πολύ ωραία τρίπλα του στον Στίφλερ, ενώ ο Νάγκι πεσμένός στο έδαφος στην 2η φάση κατάφερε να μπλοκάρει μετά από κόντρα στον Ζίζιτς.

Πριν το τέλος του πρώτου μέρους η Λαμία αξιοποίησε την υπεροχή της στο ματς, όταν στο 41ο λεπτό ο Μαρτίνες με πολύ ωραία σέντρα βρήκε τον Αραμπούλι και ο εξαιρετικός επιθετικός της ομάδας της Φθιώτιδας με τρομερή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Με το… καλημέρα στην επανάληψη, η Λαμία έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα όμως ο Νάγκι κατάφερε με τα πόδια να πει «όχι» στον Αραμπούλι και να κρατήσει την ΑΕΛ στο παιχνίδι. Μάλιστα η ομάδα του Φέστα μέσα σε δέκα λεπτά (54′-64′) έφτασε κοντά στην ισοφάριση.

Ο Μουκάντζο βρέθηκε μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ, ενώ στην επόμενη φάση παρά την εξαιρετική συνεργασία Μπεν Χατίρα – Ακούνια η φάση δεν ολοκληρώθηκε.

Ο Νάγκι στο 77ο λεπτό δήλωσε και πάλι παρόν καθώς με εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε τη βολίδα του Μπεχαράνο, έπειτα από γύρισμα του Καραμάνου. Η ΑΕΛ μάλιστα είχε χρυσή ευκαιρία για το 1-1 στο 86′, όμως ο Μιχαήλ παρότι αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή είδε τη μπάλα να περνάει άουτ στην κεφαλιά του και έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Πηγή: sdna.gr