Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 07:02

Super League 2: Μεγάλο διπλό τα Τρίκαλα στην Κρήτη, γκέλα για Ξάνθη

Στο εμπόδιο του Καραϊσκάκη Άρτας σταμάτησε η Ξάνθη, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι Ακρίτες είχαν τις ευκαιρίες και απείλησαν με το «καλημέρα», με τον Παπάζογλου στο πέμπτο λεπτό να «βρίσκει» το δοκάρι και τον Ντίνα στο δωδέκατο λεπτό να ευστοχεί.

Ο Σιατραβάνης, όμως, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα λίγο μετά, χάνοντας πέναλτι που θα έδινε ισχυρό προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι Αρτινοί ήταν αυτοί που «έκλεψαν» την ισοπαλία, με τον Ναζίμ στο 58’ να διαμορφώνει το τελικό 1-1 κόντρα στη ροή του ματς.

Μεγάλο διπλό πήραν στο Παγκρήτιο τα Τρίκαλα, που επιβλήθηκαν 3-2 του Εργοτέλη. Παρά τα προβλήματα που τους ταλαιπωρούν τα τελευταίο διάστημα, η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου (που απουσίασε από το παιχνίδι λόγω κορωνοϊού) απέδρασε από το Ηράκλειο, παίρνοντας σημαντικό τρίποντο.

Ο Μανουσάκης άνοιξε το σκορ στο 37’, με τον Ευθυμίου στο 41’ και στο 53’ να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78’ με σκόρερ ξανά τον Μανουσάκη, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Στο 89’ ο Ριζογιάννης εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι, που έδωσαν τη νίκη και έδωσαν βαθμολογική ανάσα στα Τρίκαλα.

Σημαντικό τρίποντο που τους ανέβασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας πήραν τα Χανιά με 1-0 απέναντι στον Διαγόρα. Χρυσός σκόρερ για τους Κρητικούς ήταν ο Καμαρά, με τρομερό σουτ στο 61΄, ενώ οι Ροδίτες είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 78’ με τον Αλαέθ να νικάει τον Κουτζαβασίλη, αλλά να πλασάρει άουτ.