Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 18:00

Super League 2: Κυρίαρχη στο ντέρμπι του Βόλου η Νίκη – «Καθάρισε» τον Ολυμπιακό ο Τσουκαλάς!

Η Νίκη Βόλου αναδείχθηκε νικήτρια (1-0) στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του Α΄ Ομίλου της Super League 2.

Χάρη σε γκολ του Τσουκαλά στο 29ο λεπτό, η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πήρε τους τρεις βαθμούς στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής, η οποία διεξήχθη τελικά σήμερα, κι αφού πρώτα ο αγωνιστικός χώρος του Πανθεσσαλικού Σταδίου καθαρίστηκε από το χιόνι.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αναμενόμενα.. επιφυλακτικά στο παιχνίδι, με τα πρώτα λεπτά να κυλούν νευρικά και χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία εκατέρωθεν. Στο 14′ είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Κυριακίδη να γίνεται κάτοχος της μπάλας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, να κάνει το βολέ αλλά να μην αιφνιδιάζει τον Βούγιοβιτς, ενώ στο 16ο λεπτό ο Μέτσε βγήκε στην επίθεση με εξαιρετικές προοπτικές, όμως το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε εύκολα ο Μαυροβούνιος κίπερ των ερυθρολεύκων.

Τα λεπτά κυλούσαν, με τις δύο ομάδες να έχουν ως πρωταρχικό τους μέλημα τη διαφύλαξη των μετόπισθεν, ενώ τα νεύρα δεν έλειψαν σε αρκετές περιπτώσεις, με κάποια δυνατά μαρκαρίσματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Το σκορ άνοιξε τελικά στο 29ο λεπτό με τον Σταύρο Τσουκαλά να δίνει το προβάδισμα στη Νίκη Βόλου! Ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ στην καρδιά της περιοχής, ο Ροχάνο κατέβασε τη μπάλα, αυτή στρώθηκε στον Τσουκαλά και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ από κοντά νίκησε τον Βούγιοβιτς για το 1-0 μέσα σε αποθέωση.

Ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ και στο 36′ είχε μία καλή στιγμή, όταν ο Χατζής σούταρε δυνατά από εξαιρετική θέση, είδε όμως τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Μπάγιτς. Κλασσικές ευκαιρίες ωστόσο δεν δημιουργήθηκαν μέχρι τοι φινάλε του πρώτου μέρους, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ των κυανολεύκων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τις δύο ομάδες να παραμένουν.. τρακαρισμένες, τη Νίκη να κρατά περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να δημιουργήσει από τις πτέρυγες, με τον Κουντουριώτη και το Νάνι που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 61′ είχαμε την πρώτη τελική στην εστία από πλευράς γηπεδούχων για το δεύτερο μέρος, με τον Βούγιοβιτς να μπλοκάρει την εκτέλεση φάουλ του Λούκας Γκαρσία, ενώ 7 λεπτά μετά ο Πάνος επιχείρησε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός. Στο 79ο λεπτό ο Φιλίποβιτς νίκησε τους πάντες στον αέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η προσπάθεια του με το κεφάλι κατέληξε λίγο άουτ.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει αρκετή ένταση, όμως οι κλασσικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν.. μηδαμινές. Τα λεπτά κυλούσαν, το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα και κάπως έτσι το ντέρμπι του Βόλου «βάφτηκε» κυανόλευκο.

Νίκη Βόλου (Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος (83′ Αθανασίου), Κάσσος, Τσιμπούκας, Αλιατίδης, Ανδρέου, Μέτσε, Κυριακίδης (83′ Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς, Γκαρσία (70′ Βλαχομήτρος), Ροχάνο (56′ λ.τ Τζιώρας).

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Βούγιοβιτς, Ντιαμπί (46′ Νάνι), Φιλίποβιτς, Παπακώστας (46′ Κουντουριώτης), Βερνάρδος, Γραικός, Κατσούκης (70′ Ασαμόα), Κόλα (83′ Μαρκοπουλιώτης), Σκοπελίτης, Στάμου, Χατζής.