Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 15:44

Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός, νίκησε 4-2 τον Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Χωρίς να δυσκολευτεί, αλλά και χωρίς να χρειαστεί να φουλάρει τις μηχανές του, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Κλεάνθης Βικελίδης» επικρατώντας 2-4 του Άρη, που παρουσιάστηκε αδύναμος και με ελλιπές ρόστερ για ένα ακόμη παιχνίδι. Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού οι Μασούρας και Χασάν που πέτυχαν από δύο γκολ ο καθένας, ενώ ο Φετφατζίδης στην επιστροφή του μετά το ναυάγιο της μεταγραφής στην Αλ Αϊν, σκόραρε για τον Άρη, όπως και ο νεαρός Μπαγκαλιάνης. Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές, διατήρησε το αήττητο και σε αυτό το παιχνίδι, στόχος που ήταν ξεκάθαρος πριν από τη σέντρα του αγώνα. Πλέον έφτασε τα 105 γκολ συνολικά στη σεζόν, ενώ σκόραρε και με πέναλτι, καθώς είχε χάσει και τα τρία πέναλτι, που κέρδισε στα πλέι οφ.

Από την άλλη πλευρά ο Άρης, απλά περιμένει να ολοκληρωθεί το «μαρτύριο» των πλέι οφ της Super League, καθώς είναι μία τελείως διαφορετική ομάδα από αυτή που εξασφάλισε μία θέση στην εξάδα στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Με ελάχιστους παίκτες στη διάθεσή του, ο Ένινγκ έχασε και τον Κόρχουτ πριν από την σέντρα με ενοχλήσεις στο γόνατο και προσδοκά να συμπληρώνει ενδεκάδα στα εναπομείναντα παιχνίδια, καθώς αποχώρησε τραυματίας και ο Σάσα.

Ο Ολυμπιακός που είχε δοκάρι με τον Τοροσίδη στο 18′, άνοιξε το σκορ στο 34′ με πλασέ του Μασούρα από κάθετη του Καμαρά. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, από λάθος της άμυνας, ο Χασάν έκανε το 0-2 κι ενώ νωρίτερα ο Φετφατζίδης είχε δοκάρι για τον Άρη. Στο 49′ με σέντρα ακριβείας ο Τοροσίδης βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μασούρα που έκανε το 0-3. Ο Άρης μείωσε με τον Φετφατζίδη στο 56′ σε κόντρα στον Σισέ, ενώ στο 66′ ο Χασάν ανατράπηκε από τον Δεληζήση και από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-4. Στο 87′ ο νεαρός Μπαγκαλιάνης με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-4 πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Super League.

ΑΡΗΣ (Mίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Μπακούτσης, Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα (80′ Διαμαντόπουλος), Ματίγια, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Γκάμα, Φετφατζίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν (78′ Tζολάκης), Τοροσίδης, Γκασπάρ (57′ Μπρούνο), Σεμέδο, Σισέ, Καμαρά (57′ Ραντζέλοβιτς), Μπουχαλάκης, Καφού, Μασούρας (69′ Βαλμπουενά), Λοβέρα (69′ Ξενιτίδης), Χασάν.