Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024 12:34

Σε δεινή θέση ΠΑΣ Γιάννινα, Παναιτωλικός: η βαθμολογία των πλέι-άουτ

Βόλος και Κηφισιά έκαναν τεράστιο βήμα παραμονής χάρη στις εκτός έδρας νίκες τους σε Αγρίνιο και Τρίπολη αντίστοιχα.
Με το ενάμιση πόδι στην Super League 2 είναι πλέον ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με την βαριά ήττα του στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ έμεινε ουραγός και στο -6 από την ζώνη παραμονής, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι-άουτ.

Στην μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού μεγάλοι κερδισμένοι ήταν ο Βόλος και η Κηφισιά που χάρη στις μεγάλες εκτός έδρας νίκες τους σε Τρίπολη (1-2 τον Αστέρα) και Αγρίνιο (0-1 τον Παναιτωλικό) αντίστοιχα πήραν προβάδισμα για την σωτηρία, αφήνοντας τον Παναιτωλικό σε δεινή θέση.

Αστέρας Τρίπολης-Κηφισιά 1-2

(3′ Μιριτέλο- 66′, 70′ πεν. Οζέγκοβιτς)

Φορτσάτος μπήκε ο Αστέρας στο ματς, με τον Μιριτέλο μόλις στο 3ο λεπτό να ανοίγει το σκορ για τους Αρκάδες. Στο 66′ οι νεοφώτιστοι έφεραν το ματς στα ίσια όταν μετά από ωραία σέντρα του Μιλίτσεβιτς, η άμυνα του Αστέρα κοιμήθηκε και ο Οζέγκοβιτς με προβολή έγραψε το 1-1. Δύο λεπτά μετά δε, ήρθε μια απόφαση του Σιδηρόπουλου να ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων από παίκτες και επιτελείο των Αρκάδων. Διότι οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Καστάνιο πήγε ώμο με ώμο με τον Κρισιούμα και ο Έλληνας ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα, ενώ ο VARίστας Μανούχος δεν τον φώναξε καν, θεωρώντας σωστή την απόφασή του. Ο Οζέγκοβιτς στο 70’ εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα για το τελικό 2-1, που -σε συνδυασμό με το διπλό του Βόλου στο Αγρίνιο- έβγαλε την Κηφισιά από την επικίνδυνη ζώνη κι ενώ την ερχόμενη εβδομάδα ακολουθεί το Κηφισιά-Παναιτωλικός (13/4, 20:00) όπου αναμένεται να… πέσουν κορμιά.

Ατρόμητος-Πανσερραϊκός 1-1

(90+4′ Τζοβάρας-19′ Άλεξιτς)

Στο Περιστέρι, ο Πανσερραϊκός βρισκόταν αγκαλιά με τη νίκη χάρη σε καρφωτή κεφαλιά του Άλεξιτς στο 18ο λεπτό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αμρ Ουάρντα από τα δεξιά. Μια εξαιρετικά λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Χόβαν σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό τελείωμα έφεραν την ισοφάριση. Στο 4ο λεπτό του επιπλέον χρόνου του αγώνα, ο Κιβρακίδης γέμισε προς την περιοχή των Σερραίων, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να παρουσιάζεται διστακτικός ως προς το να βγει ή όχι, παίρνοντας τελικά την… χειρότερη απόφαση. Έκανε κάποια βήματα προς τα έξω κι εν τέλει… κοκκάλωσε εκεί, με τον Βολιώτη Γιώργο Τζοβάρα που είχε περάσει στο ματς στο 62′ αντί του Ρομπάιγ να παίρνει όμορφη, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και να τον νικά, διαμορφώνοντας στα… χασομέρια το τελικό 1-1.

Ήταν το πρώτο φετινό γκολ για τον 24χρονο (3/11/1999) πλάγιο σε μόλις πέντε συμμετοχές στη Super League, έχοντας ταλαιπωρηθεί αρκετά από τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα του αριστερού του ποδιού, ήδη από το περασμένο καλοκαίρι.

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 4-0

(10′, 86′ Ριέρα, 45+4′ Μπάκου, 58′ Ισέκα)

Τέλος, στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ διέσυρε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και τον κράτησε βυθισμένο στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στην πρώτη μεγάλη φάση που δημιούργησε, στο 10’, μετά από μεγάλη ασυνεννοησία και συνεχόμενα λάθη στην άμυνα του ΠΑΣ, Εραμούσπε και Νάγκι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μαρινάκη και εκείνος πέφτοντας έβγαλε την ασίστ για τον Ριέρα, που σκόραρε εύκολα προ κενής εστίας για το 1-0

Στο 22’, ο Εραμούσπε ανέκοψε με άσχημο τάκλιν στον Ισέκα μια πολλά υποσχόμενη επίθεση του ΟΦΗ, βλέποντας την κίτρινη κάρτα του Πουλικίδη. Ωστόσο, μετά από εισήγηση των VAR ο διαιτητής πήγε να δει το ριπλέι, αποφασίζοντας να αλλάξει την αρχική του απόφαση, δείχνοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αργεντινό αμυντικό και αφήνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα με παίκτη λιγότερο.

Ο ΟΦΗ σκόραρε ξανά στο 45’+4’, με τον Μπάκου να πλασάρει εύστοχα τον Νάγκι, μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Τοράλ για το 2-0 ενώ το 3-0 ήρθε στο 57′ με τον Τοράρινσον να εκτελεί όμορφα ένα φάουλ και με τον Ισέκα να βρίσκεται ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, πλασάροντας εύστοχα. Στη συνέχεια και μέχρι τέλους ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να ελέγχους απόλυτα το ματς, κάνοντας μάλιστα και το τελικό 4-0 στο 85′, με τον Ριέρα να σκοράρει το δεύτερό του γκολ στην βραδιά, μετά από ασίστ του Φελίπε,