Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 09:50
Βόλος

Σαρωτικός ο Βόλος χόρεψε…πεντοζάλη (5-0) τον ΟΦΗ στην αυλαία της σεζόν (video με τα Highlights)

Φινάλε στη σεζόν με θρίαμβο για τον Βόλο καθώς σκόρπισε με 5-0 τον ανύπαρκτο ΟΦΗ, που έκανε αγγαρεία, σε ένα ματς που γράφτηκε ιστορία με την παρουσία της Ελένης Αντωνίου ως ρέφερι! Δύο γκολ ο Φαν Βέερτ που αγκαλιάζει τον τίτλο του «πρώτου σκόρερ στο πρωτάθλημα», άλλα δυο ο Ροσέρο κι ένα ο Φερνάντες.

Με τον πιο όμορφο τρόπο έκλεισε την σεζόν ο Βόλος, καθώς επικράτησε με 5-0 επί του ΟΦΗ στην 7η και τελευταία αγωνιστική των playouts της Super League, ενώ οι γηπεδούχοι είναι αυτοί που από την αρχή της αναμέτρησης, μπήκαν για να πάρουν την νίκη.

Καλύτερο ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος, καθώς κατάφερε να σπάσει την πίεση που άσκησε από τα πρώτα λεπτά ο ΟΦΗ. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Τόμας Φαν Βέερτ πέρασε τον Βούρο και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 12ο λεπτό.

Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, έψαξε τον τρόπο για να ισοφαρίσει, ωστόσο η άμυνα των γηπεδούχων έκανε εξαιρετική δουλειά και κατάφερε να κρατήσει το μηδέν. Ο Βόλος κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρμα τα του, με τον Φαν Βέερτ να πετυχαίνει δεύτερο γκολ και το 17ο μέσα στην σεζόν, στο 29’.

Στο 36΄ο Πραξιτέλης Βούρος έκανε φάουλ πάνω στον Ροσέρο, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Πάολο Φερνάντες και με απευθείας σουτ, έστειλε την μπάλα στην εστία χωρίς να αφήσει περιθώρια στον Χρήστο Μανδά να αποκρούσει.

Με τον Βόλο να είναι μπροστά στο σκορ, ο Νιόπλιας έκανε δύο κινήσεις στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φελίπε και τον Τσιλιανίδης, πράγμα που έδειχνε να έχει αποτέλεσμα για τους Κρητικούς.

Κόντρα στην εικόνα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Βόλος κέρδισε ένα φάουλ στο 65′ με τον Φερνάντες να είναι αυτός που ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση του, έστειλε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Ροσέρο πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους για να γράψει το 4-0.

Ενώ ο Βόλος είχε αρχίσει να ρίχνει τον ρυθμό του, σε μια αντεπίθεση ο Φαν Βέερτ έκανε μια κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε μια σέντρα με αποδέκτη τον Ροσέρο, που στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για τον Βόλο.

Οι συνθέσεις:

Bόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Τριανταφύλλου, Γκιουλέν, Φεράρι, Άλχο, Μπαριέντος (55′ Ριένστρα), Μεταξάς, Τσοκάνης (76′ Λογαράς), Ροσέρο, Φερνάντες, Φαν Βέερτ

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Ουές, Διαμαντής (46′ Τσιλιανίδης), Βούρος (37′ Γιαννούλης), Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (61′ Στάικος), Μπουζούκης, Τοράλ (60′ Νέιρα), Ντουρμισάι(46′ Φελίπε)