Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 16:36

Προβάδισμα πρόκρισης ο Βόλος, 1-1 στις Σέρρες

Προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Βόλος που έφυγε με το 1-1 από τις Σέρρες κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Η πρόκριση πάντως θα κριθεί στη ρεβάνς της 4ης Δεκεμβρίου στο Πανθεσσαλικό στάδιο.

Ο Βόλος ξεκίνησε την αναμέτρηση παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, η πρώτη μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου, καταγράφηκε στο 8ο λεπτό για τους γηπεδούχους, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κασμερίδης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.

Η… απάντηση των παικτών του Βόλου ήρθε στο 16ο λεπτό, όταν ο Κυζιρίδης έφυγε στην πλάτη των αμυντικών του Πανσερραϊκού όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γιαννακίδη, με την ευκαιρία να περνάει ανεκμετάλλευτη για τους φιλοξενούμενους.

Ένα λεπτό αργότερα οι παίκτες του Πανσερραϊκού έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όμως ο Μελίσσας έκανε καταλυτική επέμβαση, κρατώντας το μηδέν για την εστία του, με την τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, να χάνεται από τον Μάντζη στο 42′, με την καρφωτή κεφαλιά του επιθετικού του Βόλου να περνάει εκατοστά δίπλα από τα δοκάρια του Γιαννακίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Βόλου, έψαξαν με μεγαλύτερη ένταση το γκολ, όμως έλειπε η ουσία από τις επιθετικές ενέργειες των παικτών του Χουάν Φεράντο, με τον Πανσερραϊκό να είναι αυτός που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στο 70ο λεπτό συγκεκριμένα ο Γιανναράκης μετά από εκτέλεση φάουλ, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Βόλου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Μελίσσα, ανοίγοντας το σκορ για τους Σερραίους.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του Βόλου έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 90ο λεπτό, ο Τσαούσης με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε για τον Βόλο σε 1-1.

Οι συνθέσεις

Πανσερραϊκός (Α. Διγκόζης): Γιαννακίδης, Ζέρης, Αποστολόπουλος, Κασμερίδης, Γιανναράκης, Πολύζος (75′ Ζιώγκας), Πτηνόπουλος (69′ Μπάρδας), Ψάλτης, Γκούρτσας, Κόντσι, Πέτρου (58′ Ομπόσου).

Βόλος (Χ. Φεράντο): Μελίσσας, Λύρατζης, Tσίκα, Μήτογλου, Τσαούσης, Κυζιρίδης (55′ Μπαλογιάννης), Μαξ (75′ Φεράρι), Ατιγιάτ, Ηλιόπουλος, Μουνίθ (64′ Ντεντάκης), Μάντζης.