Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 23:13

Πέντε και λίγα ήταν για τον Ολυμπιακό κόντρα στη Λάρισα

Με το ιδανικό τρόπο, δηλαδή μια νίκη και μια καλή εμφάνιση, έκλεισε ο Ολυμπιακός τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το 2020, επιστρέφοντας στα «τρίποντα» μετά την ισοπαλία με την ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν κατά διαστήματα αρκετά καλό ποδόσφαιρο και με το άνετο 5-1 επί της ΑΕΛ για την 13η αγωνιστική της Super League Interwetten, διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Παράλληλα, το αποτέλεσμα αυτό έδωσε στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες οι Φορτούνης, Ελ Αραμπί, Μπρούμα και Μασούρας.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, από τα πρώτα λεπτά ήδη, φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός θα ήταν αυτός που θα έδινε τον ρυθμό και θα κινούσε τα νήματα ως προς το τακτικό κομμάτι. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να καθαρίσουν γρήγορα το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς και κατάφεραν κατά διαστήματα να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, κάνοντας το γνωστό -εντός έδρας- παιχνίδι τους. Η ομάδα του Μαρτίνς πίεσε πολύ ψηλά, πολλές φορές με όλους τους παίκτες της πάνω από τη σέντρα, είχε αρκετά καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας με πολύ παιχνίδι από τα άκρα και γενικά… ζούσε γύρω από την περιοχή της ΑΕΛ.

Ο Ολυμπιακός είχε την υπομονή στην μεσαία γραμμή και την επίθεση και βασιζόμενος κυρίως σε αυτή, βρήκε τις πρώτες του μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά, η λύση δόθηκε στο 25′ από τον Σουντανί με το 1-0, όμως στο επόμενο τέταρτο η ΑΕΛ ήταν αυτή που άγχωσε -έστω και για λίγο- τους γηπεδούχους. Ο Πινακάς στο 33′ ισοφάρισε μετά από συνολικά κακή αμυντική αντίδραση σε κόρνερ, ένα… σταθερό φαινόμενο για τον φετινό Ολυμπιακό, όμως η χαρά αυτή των «βυσσινί» κράτησε μόλις 6 λεπτά. Κάπου εκεί, στο 40′ ο Ελ Αραμπί… επανέφερε την τάξη στο Καραϊσκάκη με το 10ο γκολ του, έπειτα από την 7η ασίστ του Κώστα Φορτούνη, με το 2-1 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Αυτή η υπομονή που είχε στο πρώτο μέρος, ήταν και το βασικό συστατικό στο παιχνίδι του Ολυμπιακού και στο δεύτερο. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύθηκαν να ελέγξουν απόλυτα το ματς, να συνεχίσουν να κυκλοφορούν τη μπάλα και να ψάχνουν με τους επιθετικούς αυτοματισμούς τους τις καλές πάσες προς την αντίπαλη περιοχή. Μια τέτοια, από τον Φορτούνη για τον Μπρούμα, ένα απλό γύρισμα αυτού και ένα εξίσου απλό πλασέ του Μασούρα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 65′, το σημείο που ουσιαστικά τελείωσε το ματς. Λίγο μετά, στο 79′ ο Μπρούμα πέτυχε το 4-1 στην κόντρα και ενώ η ΑΕΛ είχε πια καταρρεύσει πλήρως, ο Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό 5-1 στο 85′.