Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 10:51

Πάρτι η Πορτογαλία, ο Ρονάλντο έγραψε ιστορία!

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο κρατούσε τα καλύτερα για το τέλος, αφού μέσα σε ένα πεντάλεπτο κατάφερε να μπει στο πάνθεον της ιστορίας των Euro, αφού πλέον κατέχει το ρεκόρ με τα περισσότερα γκολ στις διοργανώσεις με 11 γκολ!

Ο ηγέτης της Πορτογαλίας, οδήγησε το σύνολο του Φερνάντο Σάντος στη νίκη με 3-0 απέναντι στην Ουγγαρία, σε ένα ματς που απόκτησε ιστορικό χαρακτήρα για ακόμη έναν λόγο, αφού ήταν το πρώτο μετά τον Μάρτιο του 2020 με πληρότητα 100% στις κερκίδες.

Το ματς

Οι Πορτογάλοι δεν σάστισαν καθόλου από το κατάμεστο «Φέρεντς Πούσκας», στο πρώτο ματς μετά τον Μάρτιο του 2020 με 100% πληρότητα και στο 5ο λεπτό έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης, με τον Ζότα να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Γκούλασι να απομακρύνει με εντυπωσιακό τρόπο.

Η Πορτογαλία είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου όμως οι Ούγγροι έκλειναν σωστά τους χώρους με τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος να αδυνατούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της ομάδας του Μάρκο Ρόσι.

Στο 40ο λεπτό οι Πορτογάλοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού ο Ντιόγκο Ζότα γύρισε με πλάτη στη μικρή περιοχή, πιάνοντας το πλασέ όμως ο Γκουλάτσι απομάκρυνε την προσπάθεια του επιθετικού της Πορτογαλία που είχε και την επιλογή του Μπρούνο Φερνάντες.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου οι Πορτογάλοι έχασαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, όταν ο αρχηγός της Πορτογαλίας ήρθε σαν τρέιλερ στην καρδιά της περιοχής των Ούγγρων από πλεονεκτική θέση, με το πλασέ του να περνάει πάνω από την εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε με την Πορτογαλία να έχει ανούσια υπεροχή απέναντι στην Ουγγαρία αφού αδυνατούσε να φανεί απειλητική μπροστά από την εστία του Γκούλασι, δεδομένου ότι οι Ούγγροι αμύνονταν με μεγάλη προσήλωση κλείνοντας σωστά τους χώρους.

Το ματς όδευε προς την ισοπαλία αφού οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα όμως το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης επιφύλασσε όλες τις συγκινήσεις μαζεμένες…

Αρχικά στο 80ο λεπτό οι Ούγγροι πάγωσαν τους Πορτογάλους, αφού ο Σεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο, όμως το γκολ του ακυρώθηκε -ορθώς- ως οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος βρήκαν το πολυπόθητο γκολ, αφού ο Γκερέιρο έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκούλασι, ανοίγοντας το σκορ για την Πορτογαλία.

Το ματς έκρυβε και άλλες συγκινήσεις αφού στο 86ο λεπτό ο Όρμπαν ανέτρεψε τον Ράφα Σίλβα με τον Τσακίρ να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε το όνομά του στο πάνθεον της ιστορίας αφού έγινε ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών στα Euro.

Ο αρχηγός της Πορτογαλίας έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 90+2′ «σφραγίζοντας» με εμφατικό τρόπο το μυθικό ρεκόρ που σημείωσε φτάνοντας συνολικά τα 11 γκολ σε διοργανώσεις Euro!

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Νάτζ, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ (78′ Ζίγκερ), Σέφερ (65′ Νέγκο), Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ (78′ Σεν).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέντο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (81′ Ρενάτο Σάντσες), Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα (71′ Ράφα Σίλβα), Ζότα (81′ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο

Πηγή: sdna.gr