Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024 03:03
Βόλος

Όρθιος και στο Φάληρο ο ψυχωμένος Βόλος, 1-1 με τον Ολυμπιακό

Δεύτερη γκέλα για τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα σε τέσσερις αγωνιστικές και πλέον τα πράγματα αρχίζουν και γίνονται… σοβαρά για τους «ερυθρόλευκους», πριν καν να έχουν αρχίσει τα πραγματικά δύσκολα. Οι Πειραιώτες έμειναν στο 1-1 με τον Βόλο στο Καραϊσκάκη και για αυτό πρέπει να τα έχουν μόνο με τον εαυτό τους. Πέταξαν έναν ολόκληρο ημίχρονο στα σκουπίδια, ο Βόλος σκόραρε και κράτησε εύκολα για ώρα το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ όταν πια η ομάδα του Κορμπεράν… αποφάσισε να παίξει, ήταν αργά. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν με τον Ελ Αραμπί στο 76′, ενώ σε όλο το δεύτερο ημίχρονο που έπαιζαν μονότερμα τον αντίπαλο, έχασαν σωρεία απίθανων ευκαιριών για δεύτερο γκολ. Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα ήταν ότι η κατοχή μπάλας ήταν στο 70% για τον Ολυμπιακό, με τις τελικές να είναι επίσης 18-4. Δοκάρι είχε ο Κούντε, δοκάρι και ένα χαμένο τετ-α-τετ ο Ντε Λα Φουέντε.

«Ερυθρόλευκη» πίεση αλλά ισορρόπησε γρήγορα ο Βόλος

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο ρυθμός ήταν καλός στο ξεκίνημα και ο Ολυμπιακός η ομάδα που πήρε την πρωτοβουλία, με τον Βαλμπουενά να κάνει παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή και έψαξαν τις καλές επιθέσεις με υπομονή, όμως η πίεσή τους αυτή γρήγορα ατόνησε. Ο Βόλος ισορρόπησε μετά το δεκάλεπτο και άρχισε να δημιουργεί κυρίως στις αντεπιθέσεις. Εκμεταλλεύθηκε μάλιστα και τη μία από τις δύο καλές στιγμές του στο πρώτο ημίχρονο, με τον Πάολο Φερνάντες να ταλαιπωρεί πολύ την άμυνα των Πειραιωτών και τους φιλοξενούμενους να βγάζουν το πρώτο μέρος αφήνοντας συνολικά καλύτερες εντυπώσεις από τους γηπεδούχους.

Πρώτη φάση του αγώνα ήταν αυτή του 6ου λεπτού όταν ο Μπόουλερ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και έκανε μια σέντρα-σουτ άουτ, ενώ είχε πάντως και καλύτερες επιλογές. Στο 11′ και το 16′ ο Βόλος είχε δύο μακρινά σουτ άουτ από Άλχο και Ντέλετιτς, ενώ στο 17′ μια καλή επίθεση από τους «ερυθρόλευκους» με Μπόουλερ και Βαλμπουενά αντιμετωπίστηκε από την γρήγορη έξοδο του Κλέιμαν προ του Ουί Τζο. Για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου, η πρώτη ευκαιρία ήταν αυτή του 19ου λεπτού, όταν ο Πάολο Φερνάντες είχε ένα εξαιρετικό σουτ λίγο άουτ, από το ύψος της περιοχής.

Γκολάρα κλάσης από τον Βόλο

Στο 24′ ο Ολυμπιακός «απάντησε» με ένα καλό πλασέ του Βαλμπουενά που «έβγαλε» ο Κλέιμαν και στο 29′ ήρθε το πολύ ωραίο γκολ του Βόλου. Μετά από λάθος του Ρέαμπτσιουκ, ο Πάολο Φερνάντες έγινε κάτοχης της μπάλας στην περιοχή, «άδειασε» τον Ρέαμπτσιουκ με έξοχη ντρίμπλα, έκανε το γύρισμα και ο Οζέγκοβιτς με υπέροχο τακουνάκι προ του Σωκράτη, νίκησε τον Βατσλίκ για το 0-1. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός και πάλι πίεσε, βρήκε δύο καλές στιγμές από στημένες φάσεις, όμως Ουί Τζο και Παπασταθόπουλος αστόχησαν με τις κεφαλιές τους.

Τρομερή πίεση και απίθανες ευκαιρίες

Ακόμη πιο πιεστικός ήταν στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ολυμπιακός, πιο αποφασιστικός στα μαρκαρίσματα και τις προσωπικές μονομαχίες και γενικά ένα κλικ πιο ουσιαστικός στο δημιουργικό κομμάτι. Αντιθέτως, ο Βόλος έδειξε αποφασισμένος να «κάτσει» πάνω σε αυτό το 0-1, να οπισθοχωρήσει πλήρως, αρκούμενος στο να βγάζει τις άμυνες και με αρκετές καθυστερήσεις όποτε του δόθηκε αυτή η ευκαιρία. Μοιραία, οι Πειραιώτες γρήγορα άρχισαν να βρίσκουν φάσεις, έχοντας πλέον κερδίσει πάρα πολλά μέτρα στο γήπεδο.

Στο 50′, Μπόουλερ, Άβιλα και Μπιέλ συνεργάστηκαν με τον Ισπανό να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει σταθερά. Στο 54′, νέα έξοχη προσπάθεια του Μπόουλερ από δεξιά, ο Άγγλος έκανε το γύρισμα για τον Βαλμπουενά ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σούταρε ελάχιστα άουτ, στη μεγαλύτερη φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους ως αυτό το σημείο. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, πλέον το Καραϊσκάκη έγερνε όλο και περισσότερο προς την εστία του Βόλου, με τον Ολυμπιακό να παίζει μονότερμα τον αντίπαλό του. Στο 70′ ο Κούντε είχε δοκάρι με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από έξοχη σέντρα του Βαλμπουενά και στο 77′ τελικά ήρθε η ισοφάριση όταν μετά από σέντρα του Ελ Αραμπί, η άμυνα του Βόλου έδιωξε προσωρινά, όμως ο Μαροκινός πήρε το «ριμπάουντ» και με αριστερό πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1. Στα τελευταία 15-20 λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) πια, ο Ολυμπιακός έχασε ορισμένες απίθανες ευκαιρίες…

Στο 88′ ο Μπιέλ έβγαλε φάτσα με το τέρμα τον Ντε Λα Φουέντε, όμως ο Αμερικάνος κατάφερε και πλάσαρε 4-5 μέτρα άουτ. Στο 90′ ο Γκάρι που πλαγιοκόπησε και υποδέχθηκε μπαλιά στην περιοχή, δεν έκανε ούτε σέντρα, ούτε σουτ, με τη μπάλα να πηγαίνει τελικά εύκολα πάνω στον Κλέιμαν. Τέλος, στο 96′, μετά από φάση διαρκείας, ο Ντε Λα Φουέντε βρέθηκε με τη μπάλα στρωμένη στα 4 μέτρα από το τέρμα, όμως έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι… Κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τον Βόλο να κρατάει ένα τεράστιο αποτέλεσμα και τον Ολυμπιακό να… μπλέκει!