Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 17:07

Ολυμπιακός Βόλου: Τραγική εμφάνιση και ταπεινωτική ήττα στην Ρόδο με 4-0

Νέα απογοήτευση για τον κόσμο του Ολυμπιακού Βόλου, αφού παρά τις προσδοκίες που είχαν καλλιεργηθεί η ομάδα υπέστη ταπεινωτική νίκη στην Ρόδο από τον εκ των ουραγών Ιάλυσο και επιστρέψει με το βαρύ 4-0 στις αποσκευές του και μάιστα από την ομάδα με την χειρότερη επίθεση στο πρωτάθλημα!

Με τον πλέον άσχημο τρόπο ξεκίνησε για τον Ολυμπιακό το παιχνίδι στη Ρόδο, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Κονέ έκανε ότι ήθελε την άμυνα των ερυθρολεύκων και με ωραία ατομική ενέργεια νίκησε τον Γιδόπουλο γράφοντας το 1-0. Οι “Τοξοβόλοι” μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίζοντας με πάθος και μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον.. υπνωτισμένο Ολυμπιακό Βόλου. Στο 22′ μάλιστα ήρθε και δεύτερο γκολ από τον Κονέ, με τον Ιβοριανό να εκμεταλλεύεται την κακή αντίδραση άμυνας και τερματοφύλακα και με κεφαλιά να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα δίνοντας σοβαρότατο προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 34′ ο εφιάλτης συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό, με τον.. σεληνιασμένο Κονέ να “χτυπάει” ξανά και με δυνατό σουτ  να πετυχαίνει το αυθεντικό χατ τρικ κάνοντας σμπαράλια την ερυθρόλευκη άμυνα! Ταυτόχρονα θα μπορούσε να πετύχει και 4ο(!) γκολ, σπάζοντας όλα τα κοντέρ, αν ο Γιδόπουλος δεν επενέβαινε εντυπωσιακά στο “παραθυράκι” της εστίας του, σώζοντας την από βέβαιη παραβίαση. Αυτό ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην κάνουν φάση και να παρακολουθούν αποσβολωμένοι το one man show του Κονέ!

Στο 79′ ο Ιάλυσος πέτυχε και 4ο τέρμα με τον νεοεισελθόντα Ντιατά να νικά με πλασέ τον Γιδόπουλο έπειτα από ακόμα μία ασίστ του Μαστραντωνάκη! Ο Ολυμπιακός είχε.. παραδώσει το πνεύμα ήδη από το πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσε να δημιουργήσει οτιδήποτε άξιο αναφοράς στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι η μόνη φάση των ερυθρολεύκων σημειώθηκε στο 87′(!) όταν ο Ανδρούτσος αρνήθηκε το γκολ σε προσπάθεια του Τσίτα. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο στο παιχνίδι, με τα διαδικαστικά τελευταία λεπτά να κυλούν βασανιστικά για τον Ολυμπιακό που γνώρισε τη συντριβή με 4-0 στη Ρόδο!

Ιάλυσος: Ανδρούτσος, Γιώργου, Πάτας, Παγώνης, Χειμωνέττος Κ, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης, Μαραγκουδάκης (70′ Ντιατά), Χειρίτραντας (75′ Πετράκης), Κονέ (86′ Πριόνας)

Ολυμπιακός Βόλου: Γιδόπουλος, Γραικός (77′ Κλεμέντε), Βοσνακίδης, Ρόκας, Σκοπελίτης (46′ Παπαϊωάννου), Μητρόπουλος, Βασιλούδης, Κουτσιανικούλης, Κέρη, Ράντι (46′ Κόλα), Τσίτας