Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 11:39

Ολα μηδέν στο ΟΑΚΑ και προβάδισμα Παναθηναϊκού

Ολα μηδέν ήταν στο αποψινό αθηναϊκό ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (0-0), με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο υπεροχής στις ευκαιρίες.

Σε σχέση με την Ενωση το τριφύλλι θα πρέπει να αισθάνεται περισσότερο ικανοποιημένο από τη στιγμή που διατήρησε την απόσταση των δύο βαθμών που τον χωρίζει από την Ενωση, καθώς επίσης και την μεταξύ τους ισοβαθμία, πλην όμως η μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσω των πλέι οφ παραμένει αμφίρροπη.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν το ματς επιφυλακτικά, με την ΑΕΚ να στηρίζεται στη δύναμη και τις προσωπικές μονομαχίες και τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να κυκλοφορήσει τη μπάλα στο μεσαίο τρίτο του γηπέδου.

Το θέαμα που πρόσφεραν οι δυο ομάδες δεν ήταν υψηλού επιπέδου, σε αντίθεση με το πάθος και τα δυνατά μαρκαρίσματα που είχαν την τιμητική τους και επέφεραν πέντε κίτρινες κάρτες στο πρώτο μισό του ματς.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, οι πράσινοι άρχισαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 19’ με τον Μαουρίσιο, το σουτ του οποίου από το στρώσιμο του Ιωαννίδη πέρασε άουτ.

Ενα λεπτό αργότερα (20’) με τον Παλάσιος, που μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του σταμάτησε με το πόδι ο Στάνκοβιτς.

Η αντίδραση της ΑΕΚ, ωστόσο, ήρθε λίγο πριν το ημίωρο (29’), με τον Χατζησαφί να υποδέχεται τη μπάλα από σέντρα του Αμπραμπατ και διώξιμο του Κώτσιρα και να πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να κάνει κάτι Μπρινιόλι.

Το δοκάρι της Ενωσης, που ήταν και η κορυφαία στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, αύξησε την επιθετικότητά της.

Aπό εκείνο το σημείο έως το τέλος του ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του ματς, φτάνοντάς κοντά στο γκολ στο 40’ όταν ο Μοχαμάντι έβγαλε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Βέλεθ μπλόκαρε με σωτήριο τάκλιν το σουτ του Κριχόβιακ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιοβάνοβιτς αντικατέστησε τον Βιγιαφάνιες με τον Βιτάλ, πέρασε τον Αϊτόρ πίσω από τον Ιωαννίδη και μετέτρεψε το σχηματισμό του Παναθηναϊκού σε 4-2-3-1.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει τη μπάλα στην κατοχή της στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες, ενώ ο Παναθηναϊκός άρχισε να φαίνεται απειλητικός μετά το 65’.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο το τριφύλλι απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, σε κόρνερ του Καρλίτος, κεφαλιά του Κουρμπέλη που απομάκρυνε πριν τη γραμμή ο Αμπραμπατ και σουτ του Χουάνκαρ που πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα απ’ το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα (68’) ο Κώτσιρας έκλεψε τη μπάλα και σούταρε από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει άουτ, ενώ το ίδιο έγινε και στην ωραία ατομική προσπάθεια του Καρλίτος (71’).

Ο Οφρυδόπουλος έριξε στη μάχη τον Μάνταλο αντί του Χατζισαφί (67’), το αθηναϊκό ντέρμπι έγινε ροκ και η μπάλα άρχισε να πηγαίνει πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη και τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί τις περισσότερες ευκαιρίες και την ΑΕΚ να παίζει τα ρέστα της στα τελευταία λεπτά, δίχως να αλλάξει το παραμικρό.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος / 4-3-3): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Κριχόβιακ (74’ Τάνκοβιτς), Σιμάνσκι, Χατζισαφί (67’ Μάνταλος), Γκαρσία, Αμραμπατ (86’ Ανσαριφάρντ), Τσούμπερ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ (82’ Σάντσες, Βιγιαφάνιες (46’ Βιτάλ), Πέρεθ, Μαουρίσιο (62’ Κουρμπέλης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (62’ Καρλίτος), Αϊτόρ (74’ Μακέντα).