Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 09:39

Ντεμπούτο με γκολ για τον Ουάρντα – Ο Βόλος επικράτησε με 1-0 της Νίκης

Με τον Αμρ Ουάρντα να σημειώνει το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Βόλου, οι “κυανέρυθροι” επικράτησαν με 1-0 της Νίκης σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΕΑΚ.

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να θέλουν να κυριαρχήσουν στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία καταγράφηκε στο 38ο λεπτό ότι ο Ουάρντα με δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα τράνταξε το δοκάρι του Περιστερίδη. Δύο λεπτά μετά ο Ντεντάκης από διαγώνια θέση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 45′ συνεργασία των παικτών του Βόλου με την μπάλα να φτάνει στον Mπάλλα, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο με τον Περιστερίδη να μπλοκάρει.

Στο 67′ μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το Μήτογλου. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ, ο Μαρτίνεθ σέντραρε με το Μήτογλου να πιάνει την κεφαλιά και ο Αργύρης σωτήρια να σώζει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 71′ νέα μεγάλη στιγμή για το Βόλο πάλι με κεφαλιά του Μήτογλου, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε στο 83ο λεπτό ο Ουάρντα.. Ο Μπαρτόλο έκανε επέλαση από την αριστερή πτέρυγα, τροφοδότησε με κάθετη τον Ουάρντα με τον Αιγύπτιο να νικάει τον Περιστερίδη με δυνατό διαγώνιο σουτ με το αριστερό.

Η Νίκη έφτασε κοντά στην ισοφάριση με το Σαλαμούρα στο 87ο λεπτό, όμως ο Κλέιμαν νίκησε τον Τσιώλη.

Νίκη Βόλου (Στάικος Βεργέτης): Περιστερίδης, Τσιμπούκας, Αλιατίδης (Ροχάνο 31′), Αργύρης, Μπόσιο, Μέτσε, Ντομίνγκεθ (Θεοδωρόπουλος 58′), Κρουθ, Πολίμος (Κάρδαρης 85′), Γκαρσία (Σαλαμούρας 78″), Γκονζάλεζ

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κλέιμαν, Ντεντάκης, Κανελλάκης (Μπαριέντος 65′), Μήτογλου, Κιάκος, Λογαράς (Τσοκάνης 65′), Κρητικός, Μπαρτόλο (Φεράρι 85′), Μπάλλας (Μαρτίνες 65′), Ουάρντα, Δημόπουλος.