Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 15:43

Μοιρασιά για Λαμία και Ατρόμητο

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι με στόχο την πρώτη εντός έδρας νίκη έπειτα από μία ισοπαλία και δύο ήττες, ενώ ο Ατρόμητος για το παρθενικό «τρίποντο» στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Το ματς είχε ρυθμό στο ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να πατούν τις αντίπαλες περιοχές, χωρίς όμως να απειλούν.

Στο 18΄η Λαμία έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Αραμπούλι από καλή θέση που πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό (19΄) ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ.

Μετά από κόρνερ ο Κουλούρης πρόλαβε τον Γκαραβέλη με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να χάνει την μπάλα (άλλαξε ελαφρώς πορεία) μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στον Στρούγγη ο οποίος με κοντινή προβολή την έστειλε στα δίχτυα (0-1).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν κι είχαν την εδαφική υπεροχή, χωρίς όμως να καρδιοχτυπούν τους Περιστεριώτες.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε για τους Φθιώτες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ημιχρόνου. Έπειτα από σέντρα του Σκόνδρα, ο Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-1).

Στο β΄ημίχρονο ο Ατρόμητος έβγαλε μεγαλύτερη ενέργεια στο μεσοεπιθετικό κομμάτι κι είχε μια καλή στιγμή με ένα διαγώνιο σουτ του Μπεντινέλι (56΄) που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η υπεροχή της περιστεριώτικης ομάδας καρποφόρησε στο 58΄, όταν μετά από ασίστ πάσα του Ντένιτς, ο Βασιλαντωνόπουλος πλάσαρε εύστοχα μέσα από την περιοχή (1-2).

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου δεν κατέθεσε τα όπλα και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Αραμπούλι στο 79΄ όταν μετά από κόρνερ κι αφού η μπάλα χτύπησε πάνω στον Βασιλαντωνόπουλο στρώθηκε στα πόδια του και λίγο πριν τη γραμμή την έστειλε στα δίχτυα (2-2).

Στο υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης με τον Ατρόμητο να πλησιάζει περισσότερο με ένα καλό σουτ του Καστεγιάνο (81΄) που έφυγε ελάχιστα άουτ και με μια ατομική προσπάθεια του Κουλούρη (87΄) που παραλίγο να οδηγήσει σε αυτογκόλ τους αμυντικούς της Λαμίας.

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (63΄Προβυδάκης), Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (63΄Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Καραμάνος (62΄Ελευθεριάδης), Τιρόνε (78΄Τσούκαλος), Μανούσος (85΄Μαζουλουξής), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87΄Μουνίθ), Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς (65΄Νάτσος), Σάλομον, Καρτάλης (75΄Κλωναρίδης), Μπεντινέλι (75΄Κιβρακίδης), Κουλούρης.

Πηγή: sdna.gr