Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 18:47

Με το δεξί στην πρεμιέρα ο Βόλος 0-2 τον Ατρόμητο, μοίρασε ελπίδες για τη συνέχεια

Τεράστιο διπλό για τον Βόλο μέσα στο Περιστέρι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Η τοπική ομάδα, επικράτησε 0-2 του Ατρόμητου που έπαιξε για 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο, χάρη στα τέρματα του Δουβίκα και του Μπαριέντος από την άσπρη βούλα.

Έτσι έπαιξαν

Με 3-4-3 όπως και στα περισσότερα φιλικά παρέταξε τον Ατρόμητο ο Νταμίρ Κάναντι στην επιστροφή του στο Περιστέρι. Ο Γιαννιώτης ήταν στο τέρμα, έχοντας μπροστά του σε τριάδα τους Γκάλο, Ρισβάνη Γούτα. Φουλ μπακ ήταν οι Κιβρακίδης και Τομάσοβιτς, με τους Ούμπιντες, Σάλομον να είναι οι δύο κεντρικοί χαφ. Αγκάγιεφ και Ραμπέλο, βρέθηκαν στην επίθεση μαζί με τον Μανούσο.

Ο Άνχελ Λόπεθ στο ντεμπούτο του στους ελληνικούς πάγκους, παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1. Ο Γκαραβέλης ήταν κάτω από το τέρμα, με τους Σάντσες, Κολόμπο στο κέντρο της άμυνας. Δεξί μπακ ήταν ο Τέκιο κι αριστερό ο Φερράρι. Στον άξονα βρέθηκαν ο Μπαριέντος με τον Ριένστρα, ενώ ο Μαρτίνες ήταν σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Δεξί εξτρέμ ήταν ο Περέα, αριστερό ο Γκουαροτσένα και στη κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Δουβίκας.

Μεγάλη ένταση, μόλις τρεις φάσεις

Το παιχνίδι στο Περιστέρι ήταν γεμάτο ένταση στο πρώτο μέρος, με πολλά φάουλ και μια αποβολή, αλλά ελάχιστες φάσεις! Ας πάρουμε τα πράγματα όμως από την αρχή, η ομάδα του Βόλου έβαλε δύσκολα στον Ατρόμητο, κλείνοντας καλά τους χώρους και απείλησε στο 10′ με σουτ του Γκουαροτσένα που έσωσε ο Γιαννιώτης.

Από εκεί και πέρα, οι Περιστεριώτες είχαν τον πλήρη έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, χωρίς να μπορέσουν όμως να απειλήσουν μέχρι και το 40′ όταν ο Τομάσεβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τζήλος έδειξε σωστά πέναλτι σε ανατροπή του Μανούσου, όμως ο επόπτης έδειξε οφσάιντ με το VAR να αναλαμβάνει δράση. Εκεί φάνηκε πως ο Έλληνας επιθετικός ήταν εκτεθειμένος στη μπαλιά του Ραμπέλο και σωστά δόθηκε οφσάιντ.

Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Ρισβάνης έκανε φάουλ στον Περέα, με τον Τζήλο να του δείχνει κίτρινη κάρτα η οποία ήταν όμως η δεύτερη, με αποτέλεσμα ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός να αποβληθεί.

Ο Ατρόμητος απείλησε, ο Βόλος σκόραρε!

Το μειονέκτημα του Ατρόμητου που έπρεπε να αγωνιστεί για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο μέρος ο Βόλος. Αν και οι Περιστεριώτες ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο 55′ με τον Μανούσο να σουτάρει άουτ, σε μια φάση που μπορούσε να σπάσει την μπάλα στον Σάλομον, τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο γκολ.

Στο 72′ αρχικά απείλησε με ένα σουτ του Μπαριέντος να φεύγει άουτ και στο 77′ ο Φερράρι με καταπληκτική ενέργεια από τα αριστερά πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και σέντραρε, με τον Δουβίκα με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι Περιστεριώτες, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση τρία λεπτά αργότερα με τον Γκαραβέλη να αποκρούει το τετ α τετ του Σάλομον.

Σφράγισε το τεράστιο διπλό στο 93′!

Ο Βόλος βρήκε και δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι σφραγίζοντας το μεγάλο αυτό διπλό στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ο Γούτας ανέτρεψε τον Δουβίκα και ο Τζήλος έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 0-2 για την ομάδα του, που ένα χρόνο μετά το διπλό στην πρεμιέρα στη Νέα Σμύρνη, φεύγει και πάλι σε πρεμιέρα με διπλό αυτή τη φορά από το Περιστέρι!

Οι συνθέσεις:

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς (84′ Χαρίσης), Ούμπιδες (84′ Ενσικουλού), Σάλομον, Αγκάγιεφ (46′ Στρούγγης), Ραμπέλο (46′ Μουνίθ), Μανούσος (65′ Γιακουμάκης)

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (90+4′ Κρητικός), Περέα (81′ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (66′ Κιάκος), Γκουαροτσένα (46′ Μπαρτόλο), Δουβίκας

Πηγή: gazetta.gr