Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 10:49

Λυτρώθηκε με Περέα ο ΟΦΗ, 1-0 τον Αστέρα – HIGHLIGHTS

Ο ΟΦΗ συνεχίζει την ανοδική του πορεία, βρήκε γκολ νίκης με τον Περέα στο 89′ και πήρε μια σημαντική νίκη με 1-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης κι ένα τρίποντο που τον απομάκρυνε για τα καλά από… περιπέτειες.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει μία υπερπολύτιμη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης για την 18η αγωνιστική της Superleague και απέκτησε διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη (+8). Ο Λουίς Περέα που ήρθε από τον πάγκο, ήταν ο άνθρωπος που… λύτρωσε τους γηπεδούχους.

Ευκαιρίες από στατικές φάσεις ο Αστέρας Τρίπολης

Το πρώτο μέρος δεν είχε ιδιαίτερες φάσεις, με τις δύο ομάδες να έχουν στηθεί εξαιρετικά για να εξουδετερώσουν το πλάνο της άλλης. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, όταν στο 13ο λεπτό, ο Αλβάρες εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά και ο Καρμονά από κοντά δεν κατάφερε να βρει εστία.

Στο 24′, από πάλι στημένη φάση, οι Αρκάδες άγγιξαν το 1-0 αλλά η κεφαλιά του Μπαράλες μετά από εκτέλεση κόρνερ, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μανδά. Στο 37′ οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία για να μπουν σε θέση… οδηγού, όμως το σουτ του Αλβάρες σε πρώτη φάση πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μανδά και λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Ντίκο πλάσαρε πάνω στον Παπαδόπουλο.

Ανέβασε… στροφές ο ΟΦΗ και έδωσε τη λύση ο Περέα!

Δίχως ολοκληρώθηκε εν τέλει το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και κατάφερε να βρει χώρους αλλά η μοναδική απειλή ήρθε από τον Ντίκο στο 48′, όταν ο Τοράλ έκανε το γύρισμα όμως ο έμπειρος φορ δεν μπόρεσε να βάλει την προβολή από πλεονεκτική θέση. Έπρεπε να φτάσουμε στο 69′ να γίνει η πρώτη καλή φάση του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Μοσκέρα.

Ο Κολομβιανός εξτρέμ έπιασε την κεφαλιά στην περιοχή του Αστέρα Τρίπολης αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Μανδά. Την πιο σημαντική φάση την είχε ο Λάρσον στο 79ο λεπτό, όταν έπιασε ένα ωραίο σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου.

Τελικά τη λύση έδωσε ο Περέα, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την εξαιρετική σέντρα του Λάρσον από εκτέλεση φάουλ, έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ στο 88ο λεπτο. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε τίποτα, με τους Κρητικούς να φτάνουν πιο κοντά στο δεύτερο γκολ παρά ο Αστέρας στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα να παίρνουν το τρίποντο και μία σημαντική διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη.