Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024 12:21

Λύγισε ο Βόλος στο 90 στην Τρίπολη – Αδικη ήττα, έχασε την ευκαιρία της χρονιάς με διπλό δοκάρι!(highlights)

Με «χρυσό» γκολ του Μιριτέγιο στο 90΄ ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε (1-0) του Βόλου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα play offs – Διπλό δοκάρι για τους Θεσσαλούς στο (72΄) στην ευκαιρία της χρονιάς και τέταρτη σερί ήττα στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Δείτε σε αυτό το link τα highlights

Αστέρας Τρ. – Βόλος 1-0: «Καθάρισε» στο 90′ ο Μιριτέλο (highlights)

Ο Βόλος μπήκε με το πόδι στο…γκάζι στο παιχνίδι και στα οκτώ πρώτα λεπτά, είχε τρεις (αξιόλογες) τελικές προσπάθειες. Στο 2΄η μπάλα στρώθηκε στο Λούνα μέσα στην περιοχή που έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 5΄ο Κόμπα έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

Στο 8΄σουτ του Ντέλετιτς, ο Μωραίτης έκανε την προβολή αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα.

Νοκ – άουτ ο Παπαδόπουλος
Στο 13΄οι γηπεδούχοι προχώρησαν στην πρώτη (αναγκαστική) αλλαγή τους. Ο τερματοφύλακας, Νίκος Παπαδόπουλος τραυματίστηκε στο γόνατο και στην θέση του πέρασε ο νεαρός Γραμματικάκης, ο οποίος είχε κάνει επιτυχημένο ντεμπούτο στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Σταδιακά ο Αστέρας Τρίπολης άρχισε να ανεβάζει…στροφές και να βγάζει πιο έντονες επιθετικές διαθέσεις. Οι Αρκάδες είχαν την πρώτη τελική στο 16΄με σουτ του Ρεγκίς που έφυγε άουτ κι άλλες τρεις προσπάθειες για γκολ με τους Ζουγλή (25΄ – 42΄), Μιριτέλο (34΄).

Πρώτη καλή στιγμή για το Βόλο στο β΄ημίχρονο στο 52΄. Σέντρα του Γκλάβτσιτς, οι Γραμματικάκης και Τζουκάνοβιτς δεν κατάφεραν να απομακρύνουν και ο Χουχούμης έδιωξε.

Νέα ευκαιρία για τους Θεσσαλούς στο 55΄. Σέντρα του Μπαριέντος, κεφαλιά του Ασλανίδη η μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 59΄όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Βόλου μετά από εκτέλεση φάουλ του Καστάνιο, η μπάλα κόντραρε και δεν πήρε πορεία προς την εστία.

Διπλό δοκάρι και σούπερ ευκαιρία για το Βόλο
Στο 72΄ο Βόλος έχασε τεράστια (διπλή) ευκαιρία να σκοράρει και να κάτσει στην θέση του οδηγού.

Μετά από κόρνερ, ο Σιέλης με κοντινή προβολή σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Ασλανίδης πήρε το…ριμπάουντ και με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι κι άουτ!

Γκολ – νίκης ο Μιριτέγιο στο 90΄
Στο 90΄ο Αστέρας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με πρωταγωνιστή τον συνήθη – ύποπτο και πρώτο του σκόρερ. Γλυκιά σέντρα του Καλτσά, ο Μιριτέγιο στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά νίκησε τον Γραμματικάκη (1-0) με τον Αργεντινό επιθετικό να σημειώνει το ένατο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος πλησίασε στο γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά του Μωραϊτη που μπλόκαρε ο Γραμματικάκης.

Ο Αστέρας Τρίπολης σε μια βραδιά που κινήθηκε σε χαμηλές…στροφές κατάφερε να πάρει τη νίκη και παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς.

Τέρταρτη σερί ήττα για το Βόλο στην κούρσα του πρωταθλήματος με την θεσσαλική ομάδα να αδικείται (βάσει ευκαιρών) απ΄το τελικό σκορ και παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Ο διαιτητής Τσαγκαράκης (Χανίων) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Καστάνιο, Γκαρσία, Γιαμπλόνσκι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (13΄Γραμματικάκης), Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Χουχούμης, Καρμόνα (85΄Μπαρτόλο), Μουνάφο, Γκος (71΄Γιαμπλόνσκι), Ζουγλής (71΄Μάντζης), Ρεγκίς, Καλτσάς, Μιριτέγιο.

ΒΟΛΟΣ (Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Ασλανίδης, Λούνα, Σιέλης, Μύγας, Μπαριέντος (94΄Καραγιάννης), Γκλάβτσιτς (94΄Μπερτόλιο), Ντέλετιτς, Κόμπα (66΄Τσοκάνης), Γκαρσία (80΄Ράσιτς), Μωραΐτης.