Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 12:13

Και πάλι βασικός και αναντικατάστατος ο Δουβίκας στην Εθνική – Νέα ήττα για τις Ελπίδες

Βασικός και αναντικατάστατος ήταν για ένα ακόμη αγώνα της Εθνικής Ελπίδων ο Τάσος Δουβίκας. Ο Δουβίκας αγωνίστηκε σε όλο το ενενηντάλεπτο στο ματς της Ελλάδας με την Κροατία όπου η Εθνική μας ηττήθηκε με 1-0.

Πλέον μόνο μαθηματικές είναι οι ελπίδες για κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων για την Εθνική Ελπίδων που συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις της απέναντι στην σαφώς ανώτερη Κροατία, που την είχε διαλύσει με 5-0 πριν από περίπου ένα μήνα.

Αυτή την φορά η ομάδα του Γιάννη Γκούμα ήταν κάπως πιο ανταγωνιστική, όμως υπέκυψε στην ανωτερότητα των Κροατών, που πιθανώς και να αδικούνται από το υπέρ τους 0-1.

Σε ένα γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας που θύμιζε χωράφι, η ομάδα του Ίγκορ Μπίσκαν από την σέντρα κιόλας έκλεισε στα καρέ του το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και με συνεχόμενα κόρνερ και πίεση έψαξε το γρήγορο γκολ που ήρθε στο 26ο λεπτό με τον Λόβρο Μάγερ.

Οι Κροάτες θα μπορούσαν σε τουλάχιστον δύο ευκαιρίες να βρουν δεύτερο γκολ, αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια ο Μούσα.

Με εξαίρεση δύο μακρινά σουτ από Μπουζούκη και Παπανικολάου στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα του Γιάννη Γκούμα δεν μπόρεσε ποτέ να απειλήσει, με τον Τζολάκη να κρατάει το 0-1 με τις αποκρούσεις του (8 συνολικά), απέναντι σε μία ομάδα που ήταν εμφανώς καλύτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Αποστολάκης (73’ Ουές), Διαμαντής, Νικολάου (73’ Εμμανουηλίδης), Κατράνης, Ρέτσος, Θ. Τσιγγάρας (46’ Βρουσάι), Παπανικολάου, Μπουζούκης (79’ Ξενιτίδης), Α. Τσιγγάρας (88’ Μπαγκαλιάνης), Δουβίκας.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σέμπερ, Σούταλο, Σόσα, Έρλιτς, Νέγιασμιτς, Ιβανούσετς (90’ Σβέρκο), Μόρο, Μάγερ (66’ Μπίστροβιτς), Γκβάρντιολ, Μούσα (79’ Κουλένοβιτς), Σπίκιτς (67’ Βίζινγκερ).