Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 19:14

Και νέα γκέλα ο Παναθηναϊκός

«Μπλόκο» στο νικηφόρο σερί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Λεωφόρου έβαλε απόψε ο ΟΦΗ, κρατώντας τους πράσινους μακριά από το γκολ με το στείρο 0-0 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Ο Νίκος Νιόπλιας έκλεισε υποδειγματικά τους διαδρόμους μπροστά από την εστία του Επασί, ο Μεγιάδο όργωσε όλο το γήπεδο και ήταν άριστος στον τομέα ευθύνης του και οι Κρητικοί κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο σερί τους εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα.

Παραφωνία του αγώνα ήταν ο διαιτητής Γκορτσίλας έχοντας αλλοπρόσαλλα σφυρίγματα, αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι οι πράσινοι ήταν εγκλωβισμένοι, άνευροι, χωρίς έμπνευση και σε ολόκληρο ματς δεν έβγαλαν κλασικές ευκαιρίες.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά αλλά πέραν μίας ατομικής ενέργειας του Καρλίτος από αριστερά και σκαφτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου δεν υπήρχε συμπαίκτης του (8’), οι Κρητικοί έλεγαν το ρυθμό του ματς, αποφεύγοντας με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στήριγμα τον Μεγιάδο, το πρέσινγκ των πράσινων.

Μάλιστα ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 12’ όταν ο Αλεξανδρόπουλος έκανε λάθος έξω από την περιοχή και ο Γκαγέχος με δυνατό σουτ τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Ο ΟΦΗ είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάμπρου (29’) που πέρασε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει ώθηση από τον κόσμο του στο μετά το ημίωρο και φτάνει κοντά στο γκολ στο 38’, όταν ο Βούρος έσωσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Πέρεθ από το ύψος της περιοχής με τον τερματοφύλακα Επασί να είναι εξουδετερωμένος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο και δίκαια ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ (4-3 οι τελικές και 55%-45% η κατοχή), με τον παθιασμένο ΟΦΗ να έχει κλείσει καλά τους χώρους και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να δημιουργήσει κραυγαλέες υποσχόμενες ευκαιρίες όπως στα προηγούμενά του ματς στη Λεωφόρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ απείλησε ξανά στο 58’ με φαλτσαριστό σουτ του Μπαλογιάννη που ανάγκασε τον Μπρινιόλι να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ, με τον Γιοβάνοβιτς να ρίχνει στο ματς τους Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες για να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 73’ μετά από σέντρα του Χουάνκαρ και κεφαλιά του Καρλίτος που μπλόκαρε ο Επασί, ενώ ο Νιόπλιας τροποποίησε το σχηματισμό του σε 5-3-2.

Το τριφύλλι σκόραρε στο 90+3’ με τον Καρλίτος, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ καθώς ο Ισπανός επιθετικός ήταν οριακά εκτεθειμένος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (60’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Καρλίτος, Βιτάλ (81’ Παλάσιος), Ιωαννίδης (63’ Βιγιαφάνιες).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας / 4-3-3): Επασί, Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Γκαγέχος, Νέιρα (21’ Καμάου), Τοράλ, Ντουρμισάι (72’ Καστάνιος), Λάμπρου (80’ Γιαννούλης).