Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 07:02

Ιδρωσε αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 3-1 (7-5, 6-3, 4-6, 7-6|7|) στα σετ πήρε τη νίκη – πρόκριση ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Γίρι Βέσελι, έπειτα από 3 ώρες και 13 λεπτά. Ο Έλληνας θα περάσει στον δεύτερο γύρο του γαλλικού Grand Slam εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση Ρομπέρτο Καρμπάγιες Μπαένα – Εμίλιο Νάβας.

Αν και στο πρώτο δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε ο Έλληνας αθλητής, μιας και δέχθηκε πολύ νωρίς break (1-2), κατάφερε στα τέλη του σετ να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πάρει πίσω το break του Βέσελι στο 10ο game (5-5). Στο επόμενο game ο Στέφανος κράτησε το σερβίς του για να κλείσει το set με ακόμη ένα break (7-5) και να ανοίξει το σκορ στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο set, οι δύο αθλητές κράτησαν τα σερβις του μέχρι το τέταρτο game (2-2). Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άσκησε πίεση στον αντίπαλό του και στα επόμενα δύο games βρέθηκε στο 4-2, κάνοντας break στο έκτος game. To Νο.5 της παγκόσμιας κατάταξης στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του (5-2) για να κατακτήσει στο σερβίς του το σετ με 6-3.

Το 2-0 στα σετ ανάγκασε τον Βέσελι να βγάλει αντίδραση, καθώς ένα ακόμη χαμένο σετ θα το απέκλειε από την διοργάνωση. Το τρίτο σετ ήταν άκρως ανταγωνιστικό με τους δύο αθλητές να μην παίρνουν πολλά ρίσκα και να περιμένουν το λάθος του αντιπάλου. Με το σκορ 5-4 στα games υπέρ του Τσέχου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς σέρβιρε για να μείνει στο σετ. Βέβαια, ο Βέσελι πέτυχε το break και μείωσε με 6-4 στα σετ (2-1).

Παρά τη μείωση στα σετ, ο Τσέχος δεν ξεκίνησα καλά το τέταρτο σετ, δεχόμενος πολύ γρήγορα break από τον Στέφανο Τσιτσιπά. Βέβαια, ο Έλληνας δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα του καθώς δέχτηκε στο αμέσως επόμενο service game του το break από τον Βέσελι.

Αμφότεροι κράτησαν τα σερβίς τους, με το τέταρτο σετ να οδηγείται στο tie-break. Εκεί, ο Βέσελι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-1), κατάφερε και πέτυχε ένα mini break και σε συνδυασμό με τη διατήρηση του σερβίς του βρέθηκε με τρία set points (3-6). Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρήκε απαντήσεις απέναντι στον Βέσελι και έφερε το tie-break στα ίσα (7-7). Έτσι, ο Έλληνας κατάφερε να κάνει το 9-7 και να κλείσει το σετ και συνάμα το ματς.