Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 21:10

Γλίτωσε το έμφραγμα και περιμένει… Ολυμπιακό η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 1-3 του Απόλλωνα στο ημίχρονο αλλά στις καθυστερήσεις κι ενώ το σκορ ήταν 3-4 είδε τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι εις βάρος της, που όμως ανακάλεσε λόγω VAR

Η ΑΕΚ, έστω και με την ψυχή στο στόμα, βρήκε αντίδραση μετά τις τρεις σερί ήττες σε Europa League και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στις νίκες. Η Ενωση πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη επικρατώντας του Απόλλωνα με 4-3 και πλέον οδεύει προς το μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης (16/12) με τον Ολυμπιακό για να κάνει την ολική επαναφορά στη μάχη για τον τίτλο. Για να φτάσουν πάντως οι Κιτρινόμαυροι στο τρίποντο, είδαν τον… χάρο με τα μάτια τους καθώς στο 95′ ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα, το οποίο όμως ανακάλεσε έπειτα από έλεγχο του VAR.

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς με γκολ απ’ τα… αποδυτήρια καθώς με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών άνοιξε το σκορ. Ο Μιτάι έκανε εξαιρετική ενέργεια και σέντραρε από τα αριστερά και ο επερχόμενος Ανσαριφάρντ πραγματοποίησε κάθετη κίνηση και με προβολή σκόραρε για την Ενωση (0-1). Ο Απόλλων βρήκε άμεση απάντηση (1-1) στο 8′ με κεφαλιά του Φερνάντεθ αλλά η χαρά των γηπεδούχων διήρκησε ελάχιστα.

Η ΑΕΚ με ένα ξέσπασμα από το 19′ ως το 25′ μετέτρεψε το 1-1 σε 1-3. Το δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Λιβάι Γκαρσία στο 19′ με αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα του Απόλλωνα, ενώ στο 25′ ο «καυτός» Ανσαριφάρντ σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με καταπληκτικό μακρινό σουτ (1-3).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η ΑΕΚ θα έφτανε σε μια νίκη δίχως άγχος, ήρθε το γκολ του Τσαμπούρη στο 66′ με κεφαλιά για να δημιουργήσει πίεση στην Ενωση (2-3). Παρά το γεγονός ότι πλησίασε στο ένα γκολ ο Απόλλων, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά καθώς οι Κιτρινόμαυροι ήταν ιδιαίτερα προσεχτικοί στην αμυντική τους λειτουργία στο τελευταίο μισάωρο.

Και τελικά η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα βρήκε το γκολ που έψαχνε για να καθαρίσει το παιχνίδι στο 88′ σκοράροντας με τον Ολιβέιρα, ο οποίος διαμόρφωσε «έγραψε» το 2-4. Η ΑΕΚ χαλάρωσε και πάλι όμως και ο Απόλλων στο 94′ μείωσε (3-4) με κεφαλιά του Μπαξεβανίδη, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (95’+) ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Ελαφράς Ταξιαρχίας για χέρι του Παουλίνιο. Οι παίκτες της ΑΕΚ… πάγωσαν αλλά για καλή τους τύχη ο Μουνιέ, που έκανε την τελική πάσα ήταν οφσάιντ, κάτι που διαπιστώθηκε έπειτα από τον έλεγχο του VAR με αποτέλεσμα ο ρέφερι να ανακαλέσει το πέναλτι και η ΑΕΚ να πανηγυρίσει την κατάκτηση μιας πολύτιμης νίκης.

Απόλλων: Βέρχουλστ, Χουχούμης (46′ Τσιλούλης), Λισγάρας, Ντομίνγκεζ, Μπαξεβανίδης, Κολ, Ιωαννίδης (90′ Καραγκούνης), Σλίβκα, Φερνάντεζ, Τσαμπούρης (70′ Μπρούτσιτς), Κιτόκο (70′ Ντάουντα)

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο Μιτάι (82′ Ινσούα), Χνιντ, Σβάρνας, Σιμόες (68′ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Μάνταλος (68′ Κρίστιτσιτς), Γκαρσία (46′ Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (68′ Ολιβέιρα)