Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 23:37

Europa League: Στον τελικό Αρσεναλ-Τσέλσι, στα πέναλτι πήραν την πρόκριση οι «μπλε»

Η Αρσεναλ και η Τσέλσι πέρασαν στον τελικό του Europa League, μετά τις αποψινές προκρίσεις τους από τα ημιτελικά.

Η Αρσεναλ κέρδισε με το εμφατικό 2-4 μέσα στην Ισπανία και σε συνδυασμό με το 3-1 στο Λονδίνο πήρε την πρόκριση στον τελικό του Europa League. Στο άλλο παιχνίδια της βραδιάς είχαμε… θρίλερ. Η Τσέλσι έμεινε στο 1-1 με την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη κανονική διάρκεια του αγώνα και έτσι το ματς πήγε στην παράταση αφού το ίδιο σκορ είχε και ο πρώτος αγώνας στη Γερμανία. Η παράταση δεν είχε γκολ και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι. Εκεί ο Κεπά της Τσέλσι έπιασε δύο πέναλτι, ο Αζάρ σκόραρε στο τελευταίο και οι «μπλε» πήραν την μεγάλη πρόκριση για το Μπακού στις 29 Μαΐου (22:00) σε έναν ακόμη αγγλικό εμφύλιο, μετά και από αυτόν του Champions League με την Λίβερπουλ και την Τότεναμ.

Ανετη η Αρσεναλ του Εμερι

Η επιστροφή της Άρσεναλ σε ευρωπαϊκό τελικό είναι γεγονός από το βράδυ της 9ης Μαΐου. Μετά το 2006 και την ήττα από την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Champions League, οι «κανονιέρηδες» θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν το πρώτο τους τρόπαιο μετά από 25 χρόνια και συγκεκριμένα από το 1994, όταν είχαν κατακτήσει το Κύπελλο Κυπελλούχων, μετά τη νίκη τους και στο «Μεστάγια» επί της Βαλένθια με 4-2 (3-1 το πρώτο ματς). Η ομάδα του Ουνάι Έμερι με δύο νίκες προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό της 29ης Μαΐου, που θα διεξαχθεί στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Τα γκολ της Βαλένθια έβαλε στο 11′ και στο 58′ ο Γκαμεϊρό και για την Αρσεναλ στο 17′, στο 69′ και στο 89′ ο Ομπαμεγιάνγκ με χατ τρικ, ενώ στο 50′ είχε σκοράρει και ο Λακαζέτ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μαρθελίνο): Νέτο, Πιτσίνι (56′ Σολέρ), Γκαράι, Γκαμπριέλ, Χοσέ Γκαγιά, Βας, Ντάνι Παρέχο, Κοσελέν, Γκέντες (71′ Φεράν Τόρες), Ροντρίγκο (71′ Σάντι Μίνα), Γκαμεϊρό.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Ουνάι Έμερι): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα (80′ Γκεντουζί), Τζάκα, Κολάσινατς (70′ Μουστάφι), Ομπαμεγιάνγκ, Εζίλ (62′ Μχιταριάν), Λακαζέτ.

Πρόκριση-θρίλερ της Τσέλσι

Μετά από ένα ακόμα φοβερό παιχνίδι μεταξύ τους, Τσέλσι και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου αγώνα, για τα ημιτελικά του φετινού Europa League.

Οι Λονδρέζοι πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Λόφτους-Τσικ, στο 28’, αλλά ο Γιόβιτς με το 10ο γκολ του στη διοργάνωση με τη φανέλα της γερμανικής ομάδας, στο 49ο λεπτό, οδήγησε το ματς αρχικά στην παράταση και κατόπιν στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι… Εκεί όπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέπα, ο οποίος απέκρουε δύο διαδοχικές εκτελέσεις των Χίντεργκερ και Πασιένσια, η Τσέλσι επικράτησε με 4-3 για να πάρει αυτή το «εισιτήριο» για το Αζερμπαϊτζάν!

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (73′ Τζαπακόστα), Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Λόφτους-Τσικ (86′ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Γουίλιαν (62′ Πέδρο), Αζάρ, Ζιρού (96′ Ιγκουαΐν)

ΑΙΝΤΡΑΧΤ (Άντι Χιούτερ): Τραπ, Φαλέτ, Χίντερεγκερ, Άμπραχαμ, Ντα Κόστα, Κόστιτς, Χασέμπε, Ρόντε (70′ Ντε Γκουζμάν), Γκατσίνοβιτς, Ρέμπιτς, Γιόβιτς