Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 21:53

Ελλαδάρα… φουλ για πρωτιά μέσω Βόλου

Η Εθνική ομάδα έχει αλλάξει οριστικά σελίδα! Η Ελλάδα του Γκουστάβο Πογιέτ έκανε το 3×3 στον 2ο όμιλο της 3ης κατηγορίας του Nations League, επικρατώντας εύκολα 3-0 της Κύπρου στο Πανθεσσαλικό Στάδιο του Βόλου, «εξαργυρώνοντας» έτσι και τα δύο «διπλά» σε Β. Ιρλανδία και Κύπρο. Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με νίκη επί του Κοσόβου την Κυριακή κλειδώνει και μαθηματικά την πρωτιά του γκρουπ η οποία οδηγεί στην 2η κατηγορία του θεσμού και ταυτόχρονα αποτελεί και ένα μαξιλαράκι ασφαλείας με τη συμμετοχή στα μπαράζ των προκριματικών του επόμενου Euro. Παράλληλα, αυτή ήταν και η πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια  και τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018 που η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε όμιλο με τρία σερί «τρίποντα».

Όσον αφορά στην εικόνα της ομάδας, ήταν και πάλι συνολικά πάρα πολύ καλή, με τη διαφορά ότι σε αυτό το ματς οι διεθνείς μας ήταν και πιο εύστοχοι στην τελική προσπάθεια. Ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας με νέα απίθανη γκολάρα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ (8′), αυτός μοίρασε το δεύτερο για τον Παυλίδη (20′), με τον Λημνιό να πετυχαίνει το τρίτο (48′) με επίσης εξαιρετική προσπάθεια και τελείωμα. Σε γενικές γραμμές, η Ελλάδα έδειξε και πάλι μια εικόνα ομάδας που ξέρει τι θέλει και έχει την ικανότητα να το κάνει πράξη μέσα στο γήπεδο, τουλάχιστον απέναντι σε αυτούς τους ασθενέστερους αντιπάλους, κάτι που φυσικά εδώ και αρκετά χρόνια μόνο δεδομένο δεν ήταν. «Μελανά» σημεία του αγώνα οι δύο τραυματισμοί του Λημνιού και του Χατζηδιάκου.

Γρήγορο 2-0 και… τέλος

Στα του 90λεπτου, το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν πολύ δυνατό, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία, κλείνοντας την Κύπρο στην περιοχή της με πολύ καλό πρέσινγκ και ουσιαστικά δεν άφησε τους αντιπάλους να περάσουν τη σέντρα με οργανωμένο ποδόσφαιρο σχεδόν σε κανένα σημείο στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο. Πήρε νωρίς τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, πάγωσε τον ρυθμό ή κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, ανάλογα το τί χρειαζόταν στο εκάστοτε σημείο του παιχνιδιού και δεν άφησε την Κύπρο να πετύχει παρά ελάχιστα πράγματα από τη μέση και μπροστά. Μετά το γρήγορο 3-0 στην επανάληψη, ουσιαστικά ο Πογιέτ έκανε και διαχείριση του αγώνα, αφού ακολουθεί και το ματς με το Κόσοβο στο οποίο θα προσπαθήσει να καθαρίσει και οριστικά με την 1η θέση πριν καν έρθουν τα δύο τελευταία ματς του Σεπτεμβρίου.

Μόλις στο 6′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Ελλάδας με τους Μπάλντοκ και Μάνταλο να αστοχούν μέσα από την περιοχή μετά από ωραία κυκλοφορία μπάλας από τα δεξιά, όμως δύο μόλις λεπτά αργότερα ήρθε και το 1-0. Η μπάλα αυτή τη φορά κυκλοφόρησε από τα αριστερά, ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα, αρχικά έδιωξε ο Ιωάννου, με τον Μπακασέτα να πιάνει ένα απίθανο εναέριο βολέ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μιχαήλ που δεν είχε τύχη. Από τη στιγμή που στην επόμενη φάση της στο ματς, ήρθε και το 2-0, το ματς ουσιαστικά καθάρισε από νωρίς. Μετά από λάθος στην άμυνα των Κυπρίων, ο Μπακασέτας έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα για τον Παυλίδη ο οποίος με πλασέ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, Δουβίκας και Λημνιός είχαν δύο καλές στιγμές, ενώ μοναδική φάση έχασε και η Κύπρος στο 40′ σε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση, όμως ο Πίττας τη σπατάλησε προ του Βλαχοδήμου. Στην επανάληψη πλέον, το ματς τελείωσε οριστικά μόλις τρία λεπτά μετά τη σέντρα. Στη φάση του 48′ ο Λημνιός έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, ντρίμπλαρε έξοχα τον Ιωάννου και με μια δεξιά «ρουκέτα» έγραψε το 3-0. Στο 66′ ο Λαΐφης είχε μια καλή ευκαιρία για τους Κύπριους, στο 70′ ο Μασούρας από κοντά νικήθηκε από τον Μιχαήλ και δεν έκανε το 4-0, ενώ ελάχιστα αξιοσημείωτα καταγράφησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τη «γαλανόλευκη» στους 9 βαθμούς, με το Κόσοβο να ακολουθεί στους 6, μετά το δικό του 3-2 επί της Β. Ιρλανδίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογιέτ / 4-3-3): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (24′ Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Σιώπης (52′ Αλεξανδρόπουλος), Μάνταλος (52′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (84′ Παπανικολάου), Λημνιός, Παυλίδης, Δουβίκας (46′ Μασούρας).
Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου / 3-4-3): Μιχαήλ, Γκόγκιτς, Κατελάρης (46′ Λαΐφης), Κορρέα, Πίττας, Αρτυματάς, Κυριάκου, Ν. Ιωάννου (64′ Παναγιώτου), Παπουλής (74′ Σπόλιαριτς), Σωτηρίου (46′ Χριστοφή), Λοΐζου (64′ Τζιονής).