Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 06:13
Βόλος

Εχασε την ευκαιρία ο Βόλος, ήττα 2-1 από τον ΟΦΗ

Στον “τελικό” του Ηρακλείου ο Βόλος μακριά από τον καλό του εαυτό γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον ΟΦΗ που πλησίασε στην εξάδα.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 15λεπτο ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν η ομάδα που μπήκε μπροστά στο σκορ. Μετά από φάουλ του Λάμπρου, ο Βούρος πήρε την κεφαλιά εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Κλέιμαν κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα (1-0) στον ΟΦΗ.

Ο Βόλος επιχείρησε να «απαντήσει» και είχε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 30΄ μετά από προβολή του Φαν Βέερτ που έστειλε την μπάλα να χτυπήσει αρχικά στο δοκάρι κι εν συνεχεία να καταλήξει στην αγκαλιά του Επασί.

Οτι όμως δεν κατάφερε ο Βόλος, το πέτυχε 3 λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ με τον Τοράλ, έπειτα από υποδειγματική επιθετική ενέργεια.

Με την είσοδο του β΄ημιχρόνου ο Νίνης πήρε θέση (αντί του Σοαρές) στην 11άδα του Βόλου και οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν εκ νέου…σφυγμό στο 51΄. Ο Πάολο Φερνάντες με έξοχη ατομική ενέργεια που «ζάλισε» τον Μπαλογιάννη έπιασε ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή κι αφού η μπάλα βρήκε και στον Γιαννούλη κατέληξε στα δίχτυα (2-1).

Το γκολ του Βόλου ανέβασε το ρυθμό του ματς με τους φιλοξενούμενους να αναζητούν το γκολ της ισοφάρισης και τον ΟΦΗ να επιδιώκει να κάνει τη ζημιά στο ανοιχτό γήπεδο και στους κενούς χώρους.

Στο 65΄αριστερό σουτ του Τοράλ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο 70΄ο Βόλος έμεινε με 10 παίκτες στο γήπεδο λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας και της αποβολής του Μπαριέντος κι έτσι αυτομάτως το «έργο» έγινε ακόμα πιο δύσκολο για τους φιλοξενούμενους που παρά ταύτα δεν το έβαλαν κάτω.

Μάλιστα στο 77΄ «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ, όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια και συρτή σέντρα του Νίνη η μπάλα πέρασε από τον Επασί, χωρίς ο Φαν Βέερτ να καταφέρει να την στείλει με προβολή στα δίχτυα.

Ο Γκαγιέγκος λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς στο 79΄με εκτέλεση φάουλ που απομάκρυνε δύσκολα ο Κλέιμαν, ενώ δύο λεπτά αργότερα (81΄) φαλτσαριστό πλασέ του Νέιρα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία να ρίξει τίτλους τέλους στο ματς στο 85΄, με τον Λάμπρου να χάνει πέναλτι το οποίο απέκρουσε ο Κλέιμαν.

Ο Βόλος πάντως, θα μπορούσε να φτάσει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις όταν ο Ροσέρο βρέθηκε απέναντι από τον Επασί, αλλά ο επιθετικός του Βόλου δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Βούρος, Τοράλ (68΄Φελίπε), Μεγιάδο, Ντε Γκούζμαν (75΄Στάικος), Λάμπρου (89΄Μπουζούκης), Νέιρα (90΄Ουές), Ντουρμισάι (68΄Γκαγιέγκος)

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Ρομέρο (89΄Ροσέρο), Γκιουλέν (72΄Μπαρτόλο), Φεράρι, Σοάρες (46΄Νίνης), Τσοκάνης, Φερνάντεζ, Μπαριέντος, Ρεγκατέν (61΄Κορέα), Φαν Βέερτ, Άλχο.