1 2
Παρασκευή, 26 Ιουλίου, 2024 07:52

Έχασε 1-0 από την ΑΕΛ η Νίκη,τρίτη συνεχόμενη ήττα

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα υπέστη η Νίκη, η οποία έχασε 1-0 από την ΑΕΛ στο «AEL FC Arena» στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2. Πάντως οι «κυανόλευκοι» φωνάζουν για το γκολ του Κάσσου που δεν καταλογίστηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 45’ έγινε η πολυσυζητημένη φάση του αγώνα. Ο Γαβριηλίδης επιχείρησε σέντρα, ο Κάσσος χαμήλωσε το σώμα του και έπιασε κεφαλιά. Ο Σουλούκος δεν κατόρθωσε να συγκρατήσει την μπάλα που φάνηκε να περνά τη γραμμή της εστίας.

Οι «κυανόλευκοι» ζήτησαν γκολ, αλλά ούτε ο β’ βοηθός Νταβέλας υπέδειξε κάτι, ούτε ο διαιτητής Μαλούτας καταλόγισε το τέρμα προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Μάλιστα αμέσως μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο κ. Μαλούτας τιμώρησε με κίτρινη τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο που ζήτησε εξηγήσεις για ποιο λόγο δεν καταλογίστηκε το γκολ στην κεφαλιά του Κάσσου.

Το γκολ που έκρινε το θεσσαλικό ντέρμπι σημείωσε στο 81′ ο Κ. Παπαγεωργίου με πλασέ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Οτορμίν.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας).

Βοηθοί: Τοροσιάδης, Νταβέλας (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).

Κίτρινες: Σουλούκος – Στίκας, Κάσσος, Κυριακίδης.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (62’ Καλουτσικίδης). Μαϊντανός, Γιανναράκης, Στάμου, Πλέγας, Κοσονού (62’ Ογκμπόε), Αντράντα, Μαυριάς (84’ Μπρου), Oτορμίν (77’ Κ. Παπαγεωργίου), Πεντρόσο (77’ Νίνο).