Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 00:50

Δεν πρόβαλε αντίσταση η Νίκη, ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό Β΄

Δεν τα κατάφερε η Νίκη να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από τον Ολυμπιακό Β’ εκτός έδρας. Ηττήθηκε με 2-0, καθώς δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ σ’ ένα ακόμη ματς μακριά από τον Βόλο οι “κυανόλευκοι” δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του, ο Ολυμπιακός Β’ επέστρεψε στις νίκες μετά τη βαριά ήττα από τον Αλμωπό Αριδαίας την περασμένη αγωνιστική.

Από ένα γκολ και μία ασίστ είχαν οι Κωστή και Μαρίνος, με τον Κύπριο να αστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 7’.

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά, με τον Αλγκασίμ Μπα να κερδίζει πέναλτι στο 5’. Ο Κωστή ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση, αστοχώντας από την άσπρη βούλα, καθώς έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και άουτ. Ωστόσο, ότι δεν κατάφερε ο Κύπριος νωρίτερα το έκανε στο 29’, με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ύστερα από στρώσιμο από τον Μαρίνο, δίνοντας το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο επιθετικοί ήταν οι παίκτες του Ιμπαγάσα και στο δεύτερο μέρος, με τον Μαρίνο να διπλασιάζει τα τέρματα του Ολυμπιακού Β’ στο 52’, ύστερα από ασίστ του Κωστή, αυτή τη φορά. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να είχαν και εκείνοι κάποιες καλές στιγμές, αλλά το 2-0 να μένει μέχρι τη λήξη.

Έτσι, ο Ολυμπιακός Β’ ανέβηκε στους 21 βαθμούς, με τη Νίκη να μένει στους 19β.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Καραργύρης, Μπα (83′ Πινακάς), Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Τσέλιος, Καλογερόπουλος, Μαρίνος (81′ Ντόη), Κίτσος, Κωστή, Σουρλής.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αθανασίου, Μέτσε (77′ Κυρίτσης), Αλιατίδης (58′ Βασιλείου), Κυριακίδης, Βλαχομήτρος, Γκαρσία, Τσιμπούκας, Τσουκαλάς, Ανδρέου, Κάσσος (58′ Τζιώρας).