Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024 19:19

Απόλλων Λάρισας-Ολυμπιακός Βόλου 1-1, παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

«Μοιρασιά» είχαμε στη θεσσαλική μονομαχία στη Φιλιππούπολη με τον Ολυμπιακό Βόλου να μένει στο 1-1 με τον Απόλλωνα Λάρισας. Οι δύο ομάδες είχανε τις στιγμές τους για το γκολ της νίκης, οι ερυθρόλευκοι είχαν τις περισσότερες, όμως η ισοπαλία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος! Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, με ένα γκολ σχεδόν.. από τα αποδυτήρια.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε κόρνερ και ο Νούσιος με κεφαλιά από την καρδιά της άμυνας άνοιξε το σκορ για το 1-0! Αυτή ήταν η πρώτη κλασσική ευκαιρία του αγώνα και αναμενόμενα «σόκαρε» τον Ολυμπιακό Βόλου, που προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να απειλήσει την εστία του Αστρά, χωρίς αποτέλεσμα. Τα λεπτά κυλούσαν χωρίς τίποτα το αξιοσημείωτο, μέχρι το 34ο λεπτό που είχαμε την πρώτη μεγάλη φάση για τους ερυθρολεύκους. Μετά από προσπάθεια του Κουντουριώτη, η μπάλα έφτασε στον Ντος Σάντος ο οποίος σούταρε από καλή θέση, αλλά είδε τον κίπερ του Απόλλωνα να αποκρούει τη μπάλα σε κόρνερ. Ο Βασίλης Βούζας ανακάτεψε την τράπουλα με δύο αλλαγές πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και η ομάδα του είχε την τελευταία καλή στιγμή των πρώτων 45′ με τον Φιλίποβιτς να στέλνει τη μπάλα με κεφαλιά λίγο άουτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντος Σάντος.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Απόλλωνα Λάρισας. Αν το γκολ των γηπεδούχων ήταν.. σχεδόν από τα αποδυτήρια, αυτό του Ολυμπιακού Βόλου ήταν ακριβώς ένα τέτοιο! Μόλις στο 48ο λεπτό, ο Κότος στο ντεμπούτο του έφερε το παιχνίδι στα ίσα ισοφαρίζοντας με το κεφάλι σε 1-1 μετά από εκτέλεση κόρνερ και δίνοντας το σύνθημα της αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε σχέση με το πρώτο μέρος, πήραν τα ηνία του αγώνα και έψαξαν την ολική ανατροπή, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που έδειχνε αιφνιδιασμένος από την γρήγορη ισοφάριση.

Στο 63ο λεπτό μάλιστα ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία.. από το πουθενά για το 1-2, όταν ο Μανάφοβ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Κοζού έβαλε την κόντρα και η μπάλα άλλαξε τροχιά προσκρούοντας στο οριζόντιο δοκάρι του Αστρά πριν καταλήξει στην αγκαλιά του! Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Απόλλωνα να δίνει χώρους και να ψάχνει με τη σειρά του κάποιο γκολ στην κόντρα . Η μεγαλύτερη κλασσική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου ήρθε στο 85′ με πρωταγωνιστή τον Κουντουριώτη.

Ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού βρέθηκε σε επίκαιρη θέση μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά όμως ο Αστράς φώναξε «παρών» κρατώντας όρθια την ομάδα του με μία εντυπωσιακή επέμβαση. Ίδιο σκηνικό δύο λεπτά μετά, με τον Κουντουριώτη να μη μπορεί και πάλι να βρει το γκολ, ενώ στο 88′ η κεφαλιά του Στάμου αποκρούστηκε από τα σώματα πάνω στη γραμμή!

Ο Τιμπουέ σπατάλησε με τη σειρά του μεγάλη ευκαιρία στην εκπνοή για το 2-1 και κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1.

Απόλλων Λάρισας (Γράφας): Αστράς, Λίταινας (69′ λ.τ Σούλτσε), Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Νούσιος, Κοζού, Καλούσης, Κ. Χατζής, Μπαλογιάννης, Λούκας, Λεμάνγκρ.

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Βούγιοβιτς, Σκοπελίτης, Μανάφοβ, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντος Σάντος, Κόλα (39′ Κότος), Ν. Χατζής (42′ Κατσούκης), Κουντουριώτης, Ρόχα, Βερνάρδος.

Πηγή: regista.gr