Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 23:38

Champions League, Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους 2-0: Ξύλο, μάχη και… σούπερ Ατλέτικο!

Την άλλη πλευρά του Champions League είδαμε χθες το βράδυ στα δύο τελευταία παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής για τη φάση των 16.

Στο Wanda Metropolitano της Μαδρίτης η Ατλέτικο μετέτρεψε το ματς με την Γιουβέντους σε… μάχη και οι πολεμιστές του Τσόλο Σιμεόνε επικράτησαν κατά κράτος παίρνοντας μία δίκαιη και καθαρή νίκη σ’ ένα ματς που τα είχε όλά… Από ακυρωθέν πέναλτι και γκολ των γηπεδούχων μέσω VAR, μέχρι τους απαράδεκτους πανηγυρισμούς του προπονητή των γηπεδούχων στο 1-0, ενώ τα δύο γκολ που διαμόρφωαν το τελικό αποτέλεσμα πέτυχαν σε διάστημα τριών λεπτών οι δύο Ουρουγουανοί στόπερ των Ισπανών (Χιμένες και Γοδίν). Την ίδια ώρα η Γιουβέντους δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, ο Ρονάλντο απείλησε μ’ ένα φόαυλ στην αρχή και μια κεφαλιά στις καθυστερήσεις και πλέον παίζει με την πλάτη στον τοίχο…

Μεγάλο παιχνίδι στο Γκίζελκιρχεν όπου η Σίτι άνοιξε νωρίς το σκορ (18′ Αγουέρο), αλλά η Σάλκε με δυο πέναλτι (μέσω VAR κυρίως το πρώτο) η Σάλκε έκανε την ανατρπή κι όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 στο 68′ τα μαύρα σύννεφα πύκνωσαν… Κι όμως οι πολίτες γύρισαν το ματς στο φινάλε με δύο γκολ στο 85′ και στο 90′!

Ατλέτικο Μαδρίτης-Γιουβέντους

Αντιαθλητικοί, βρώμικοι, κάφροι. Ολα αυτά μαζί και ο προπονητής τους να κάνει ακατονόμαστες χειρονομίες στο δεύτερο γκολ. Ωστόσο, η Ατλέτικο δεν νίκησε γι’ αυτό τον λόγο. Το έκανε επειδή το ήθελε περισσότερο. Εβγαλε πάθος, μπήκε με τσαμπουκά σε όλο το ματς, αλλά πάνω απ’ όλα είχε ένα πλάνο που το υπηρέτησε πιστά, αιφνιδίασε την αντίπαλό της και έφτασε δίκαια στο 2-0, που θα μπορούσε να είναι ακόμα και μεγαλύτερο κόντρα στη Γιουβέντους, η οποία ξέχασε να παίξει μπάλα.

Αντίθετα με την εξέλιξή του αγώνα, η Γιούβε είχε την πρώτη καλή στιγμή, με τη βολίδα στην εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο (8′) να σταματάει στις γροθιές του Ομπλάκ. Αυτή ουσιαστικά ήταν και η μοναδική κανονική ευκαιρία των Ιταλών, με τον CR7 να μην βρίσκει χώρους να κινηθεί. Σε όλο το α’ μέρος η Ατλέτικο έδινε χώρους, είχε αφήσει την επιθετική άμυνα που συνηθίζει και έβγαινε στην κόντρα, κάτι που μάλλον μπέρδεψε τακτικά τους φιλοξενούμενους.

Στο 50′ ο Ντιέγκο Κόστα αστόχησε απελπιστικά σε τετ α τετ και τρία λεπτά αργότερα στη λόμπα του Γκριεζμάν, η υπερέκταση του Σέζνι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο. Το γκολ με κεφαλιά του Μοράτα ακυρώθηκε σωστά από το VAR για επιθετικό φάουλ, αλλά η μπάλα θα έμπαινε λίγο αργότερα στα δίχτυα και θα μετρούσε.

Σε φάση διαρκείας από κόρνερ (78′), ο Χιμένες με κοντινό σουτ πέφτοντας, έβαλε φωτιά στο «Wanda Metropolitano» και στο 83′ το σουτ του Γκοδίν (η μπάλα βρήκε στο σώμα του Κριστιάνο) έγραψε το τελικό 2-0 για τους Ροχιμπλάνκος, με τη Γιούβε να τρέχει τώρα και ίσως να μην φτάνει στον επαναληπτικό του Τορίνο, καθώς θα χρειαστεί τρία δικά της για να περάσει απ’ ευθείας. Κι αυτό κόντρα στον Τσόλο που στο Champions League απέναντι σε Ιταλούς μετράει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Ομπλάκ, Γκοδίν, Χιμένες, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς, Ρόδρι, Σαούλ, Κόκε (66′ Κορέα), Παρτέι (61′ Λεμάρ), Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα (57′ Μοράτα)

Γιουβέντους (Μάξι Αλέγκρι): Σέζνι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Αλεξ Σάντρο, Ντε Σίλιο, Μπεντανκούρ, Ματουιντί (84′ Ζοάο Κανσέλο), Πιάνιτς (73′ Τσαν), Ντιμπάλα (80′ Μπερναρντέσκι), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.

Σάλκε-Σίτι 2-3

Απίθανο ματς στην AufSchalke Arena, αλλά στο τέλος δε… νικάνε οι Γερμανοί! Η Σάλκε βρέθηκε μπροστά στο σκορ (2-1) με δυο πέναλτι του Μπενταλέμπ, έπαιξε με παίκτη παραπάνω (αποβλήθηκε ο Οταμέντι), αλλά η Σίτι με αντεπίθεση έφερε τα πάνω – κάτω και σε πέντε λεπτά πήρε σκορ πρόκρισης (3-2).

H Σίτι μπήκε πιο δυνατά στο ματς, πίεσε ψηλά, εκμεταλλεύθηκε την ποιότητα στον άξονα και προσπάθησε να φανεί απειλητική. Μόλις στο 7′ οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετικά την κομπίνα, έκρυψαν τη μπάλα, αλλά ο Αγουέρο νικήθηκε από τον Φέρμαν. Η Σάλκε προσπάθησε να αντιδράσει σωστά στην πίεση της Σίτι, ενώ με μακρινές είχε στόχο να απειλήσει, αλλά μάταια… Ετσι, στο 18ο λεπτό, το πρέσινγκ της Σίτι έφερε αποτελέσματα. Ο Φέρμαν έκανε λάθος γύρισμα, ο Νταβίδ Σίλβα έκλεψε από τον Σανέ, μοίρασε ιδανικά στον Αγουέρο που πέτυχε το 1-0.

Ηταν το 24ο στη σεζόν, αλλά και το 7ο σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς στο Champions League. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και στο 23′ είχαν την πρώτη επαφή με την αντίπαλη εστία, αλλά το σουτ του Ουτ πέρασε άουτ. Η Σάλκε πήρε μέτρα, έβγαλε αντίδραση και σε ένα δεκάλεπτο έκανε μια… τρελή ανατροπή! Στο 34′ η σουτάρα του Καλιγκιούρι βρήκε το χέρι του Οταμέντι (χάνει τη ρεβάνς), η τηλεόραση του… γηπέδου δε λειτουργούσε και ο Μπενταλέμπ έπειτα από… τέσσερα λεπτά βρέθηκε στην άσπρη βούλα και με εύστοχη εκτέλεση πέτυχε το 1-1. Στο 44′ η Σάλκε κέρδισε φάουλ, ο Φερναντίνιο πήρε αγκαλιά τον Σανέ και ο Μπενταλέμπ βρέθηκε ξανά στην άσπρη βούλα. Ο Αλγερινός πέτυχε το 2-1 διατηρώντας παράλληλα το… απόλυτο στα πέναλτι (15 στα 15 με τη Σάλκε).

Η Σίτι μπήκε φουλ επιθετικά, πίεσε τους Γερμανούς, είχε δυο καλές ευκαιρίες με Σίλβα, Γκουντογκάν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η πίεση έγινε εντονότερη, αλλά η Σάλκε ήξερε τον τρόπο να αμυνθεί. Οι Γερμανοί έκλεισαν τους χώρους και μόνο κάποια μακρινά σουτ έγιναν από τους «Πολίτες». Στο 68′ η Σάλκε απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, μιας και ο Οταμέντι αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πεπ πέρασε στο ματς τον Σανέ στη θέση του Αγουέρο, η Σίτι έγινε πιο κινητική κατάφερε να κάνει μια εντυπωσιακή ανατροπή! Στο 85′ ο Σανέ με… κεραυνό έφερε το ματς στα ίσα και στο 90′ ήρθε το 3-2. Ο Εντερσον έκανε τη βαθιά μπαλιά, ο Στέρλινγκ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με άψογο τελείωμα έδωσε τεράστιο πλεονέκτημα στους Πολίτες.

Σάλκε: Φέρμαν, Καλιτζούρι, Μπρούμα, Σανέ, Νάστασιτς, Οτσίπκα, ΜακΚένι (75′ Σκρζιμπσκι), Μπενταλέμπ, Σερντάρ, Ουτ (87′ Χαρίτ), Μεντίλ (65′ Μπουργκστάλερ)
Μαν. Σίτι: Εντερσον, Οταμέντι, Γουόκερ, Λαπόρτ, Νταβίδ Σίλβα (70′ Κομπανί), Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε (87′ Ζιντσένκο), Μπ. Σίλβα, Αγουέρο (78′ Σανέ), Στέρλινγκ