Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 05:30

Μπάσκετ: Η Ισπανία πρωταθλήτρια Ευρώπης στους εφήβους – Φωνάζουν για την διαιτησία οι Τούρκοι

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket Εφήβων αφού επικράτησε της Τουρκίας με 58-54.

Η Τουρκία στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ έχοντας αποσυντονίσει πλήρως τους Ισπανούς, με αποτέλεσμα να προηγηθεί ακόμη και με διψήφια διαφορά πόντων.

Στην τρίτη περίοδο η «ρόχα» ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου ο Αλντάμα με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε την Ισπανία μπροστά (48-45, 33′).

Στα επόμενα λεπτά πρωταγωνίστησε το άγχος κι η αστοχία, όμως με τρίποντο του Κουρτουλντούμ οι Τούρκοι μείωσαν σε 55-53.

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν σφυρίχτηκε παράβαση «μπρος πίσω» εις βάρος των Ισπανών, και τελικά με βολές του Γκαρούμπα κρίθηκε ο τελικός.

Το διαιτητικό λάθος για το οποίο φωνάζουν οι Τούρκοι

Με 16 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη του τελικού και το σκορ 55-53 υπέρ των Ισπανών οι Τούρκοι έπαιξαν καθαρή άμυνα.

Ο Ισπανός γκαρντ έχασε τον έλεγχο της μπάλας, αλλά αντί οι διαιτητές να δώσουν παράβαση «μπρος πίσω», έδωσαν φάουλ υπέρ τους.

Οι Τούρκοι είναι έξαλλοι με αυτό το σφύριγμα και φωνάζουν δικαιολογημένα.

Τούρκογλου: «Ντροπή FIBA, μας έκλεψες το χρυσό»

Ο πρόεδρος της τουρκικής ομοσπονδίας είναι έξαλλος με την FIBA και τους διαιτητές του τελικού.

Ο Χέντο Τούρκογλου έγραψε στο twitter, «είναι ντροπή FIBA, ντροπή. Οι διαιτητές σου μας έκλεψαν το χρυσό μετάλλιο. Ειναι ασυγχώρητο και ντροπιαστικό FIBA για αυτή τη διαιτησία».