Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 09:47
Βόλος

Ατυχος ο Βόλος στην πρεμιέρα 3-3 στο 99΄με τον Αστέρα – Αν δεν ισοφάριζε η Τρίπολη ο Περράκης ακόμα θα κρατούσε το ματς!

Σε μια απίθανη ματσάρα, την οποία δυστυχώς δεν ακολούθησε σε ποιότητα ο διαιτητής Περράκης, ο Αστέρας Τρίπολης αποδείχτηκε τυχερός και με γκολ του Μπαραλες στο 90’+9′ έμεινε όρθιος στον Βόλο (3-3) για την πρώτη αγωνιστική της Super League. Αν χρειαζόταν και ημίωρο καθυστερήσεων, ανύπαρκτων μάλιστα, για να ισοφαρίσει ο Αστέρας ο Περράκης είναι βέβαιο ότι θα το έδινε κεδρίζοντας τον τίτλο της πρώτης απαράδεκτης διαιτησίας της χρονιάς

Μυθικό ματς του Πάολο Φερνάντες που έδειξε ακόμη μια φορά ότι διαθέτει τεράστια ποιότητα, ενώ ο Μπενίτο από πλευράς Αστέρα σκόραρε για πρώτη φορά μετά από ένα και πλέον χρόνο με τη φανέλα των Αρκάδων.

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Βόλο ο Οσβαλντ Τανσο. Ο Κλέιμαν στην εστία, με τους Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα στην άμυνα. Τσοκάνης, Ματίγια στα χαφ, με τους Ντέλετιτς, Πάολο Φερνάντες, Βίκτορ Φερνάντεθ μπροστά τους και μοναδικός προωθημενος ο Φαν Βέερτ.

Ίδια διάταξη και από τον Ηρακλή Μεταξά στον Αστέρα. Ο Παπαδόπουλος στο τέρμα και οι Καρμόνα, Καστάνιο, Πίτσου, Άλβαρες στην άμυνα. Οι Μουνάφο, Στάνκο στον άξονα, με τους Γκαρντάφσκι, Μπερτόγλιο, Ριέρα στη μεσοεπιθετικη τριάδα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μπενίτο.

Το ματς

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την πρώτη καλή στιγμή να διαδραματίζεται στο 8ο λεπτό και να ανήκει στον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μπενίτο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία ήρθε δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Ριέρα έκανε ένα σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν.

Στο 27’ οι Αρκάδες άνοιξαν το σκορ με τον Μπενίτο, ο οποίος σκόραρε ένα πολύ ωραίο τέρμα με λόμπα. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα μέτρησε κανονικά. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ισπανού στην Ελλάδα, καθώς πέρυσι δεν είχε καταφέρει να βρει δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα ο Βόλος βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, με σκόρερ τον Φαν Βέερτ, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Παπαδόπουλο.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι δυο ομάδες απειλούσαν εκατέρωθεν και μάλιστα δεν έλειψαν οι στιγμές έντασης. Ήταν στο 42ο λεπτό όταν ο Μπερτόγλιο έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στον Τσοκάνη, οι παίκτες διαμαρτυρήθηκαν, οι μεν για κόκκινη, οι δε για την κίτρινη, με τους ψυχραιμότερους να κατευνάζουν τα πνεύματα και να συνεχίζεται το ματς. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τον Βόλο να πηγαίνει στην ανάπαυλα ισόπαλος 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας στα πρώτα λεπτά αρκετά ισορροπημένα. Στο 51’ ο Αστέρας είχε μια καλή στιγμή να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο Άλβαρες έκανε την σέντρα στον Καρμόνα, αλλά εκείνος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην συνέχεια ο Βόλος ανέβασε ρυθμό, με τον Πάολο Φερνάντες στοπ 56’ να σκοράρει ένα πανέμορφο τέρμα και να κάνει το 2-1. Φοβερό πλασέ στην κίνηση από τον Ισπανό από το ημικύκλιο της περιοχής, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παπαδόπουλο που έπεσε στην γωνία αλλά δεν έφτανε την μπάλα.

Η ομάδα του Οσβάλντο Τανσό πήρε μέτρα στο γήπεδο, απειλούσε, με τον Αστέρα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 65’ ο Βόλος έκανε το 3-1 με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια του Ντέλετιτς και του Πάολο Φερνάντες οι οποίοι έκρυψαν την μπάλα, με τον πρώτο να πετυχαίνει ένα φοβερό τέρμα.

Ο Αστέρας απάντησε άμεσα, όταν στο 68’ ο Άλβαρες έκανε μια ωραία σέντρα στον Τιλίκα, με τον Βραζιλιάνο να μειώνει σε 3-2 με κεφαλιά. Στην συνέχεια το ματς πήρε φωτιά, με τη μια φάση να διαδέχεται την άλλη, με το παιχνίδι να έχει τρελό ρυθμό.

Και εκεί που όλα έλεγαν ότι ο Βόλος θα φύγει νικητής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Μπαραλες χτυπησε στο 90’+9′ και με τρομερό σεντερφορισιο τελείωμα με προβολή, διαμόρφωσε το τελικό 3-3.