Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 14:44

Ανεβασμένος ο Βόλος 3-1, τον Απόλλωνα Λάρισας

Ανετη επικράτηση με 3-1 για τον Βόλο στο εκτός έδρας φιλικό με αντίπαλο τον Απόλλωνα Λάρισας.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν σε μία δίκαιη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο η υπεροχή του Βόλου ήταν ανούσια, καθώς οι οποίες ευκαιρίες δημιούργησε πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο 35ο λεπτό μάλιστα ο Σαρμιέντο αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Χουάν Φεράντο ήταν πιο αποτελεσματικοί και άνοιξαν το σκορ στο 64ο λεπτό με κεφαλιά του Μάντζη έπειτα από γυριστή σέντρα του Ζοάο.

Στο 72ο λεπτό ο Απόλλωνας Λάρισας έφτασε στην ισοφάριση έπειτα από ατομικό λάθος του Φεράρι, για να προηγηθεί και πάλι ο Βόλος ένα λεπτό αργότερα με έξοχη ατομική προσπάθεια του Μυστακίδης. Ο ίδιος παίκτης στο 81ο λεπτό με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η σύνθεση του Βόλου: Γκαραβέλης, Ντενάντης, Διαμαντής (85ο Μήτογλου), Μπασόνγκ, Φεράρι, Μαξ, Ατιγιαλάχ, Ζοάο, Σαρμιέντο, Μυστακίδης (85ο Μπαλογιάννης), Μάντζης